Cum se interpreteaza Anti-HBs (cantitativ) 139UI/L si Anti-HBc pozitiv?

Hepatita B

Postata de Dmitrii cu 2 luni in urma.

Buna ziua.
Am senzatii de voma.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatele dumneavoastra indica o infectie anterioara cu virusul hepatitei B (HBV). Anticorpii Anti-HBs sunt produsi ca raspuns la antigenul de suprafata al virusului hepatitei B (HBsAg) si apar, de obicei, dupa incheierea fazei acute a infectiei. Un nivel de 139UI/L este considerat un raspuns imun de protectie impotriva virusului.

Anticorpul Anti-HBc este produs ca raspuns la o infectie cu virusul hepatitei B. Prin urmare, prezenta anticorpilor Anti-HBc denota o infectie anterioara sau actuala cu HBV.

Simptomele pe care le raportati, cum ar fi senzatii de voma, ar putea fi legate de afectarea ficatului, dar pot fi cauzate si de alte probleme medicale. Pentru a va asigura o evaluare corecta a situatiei, este important sa consultati un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Daca doriti si o simulare de interpretare a rezultatelor analizelor dumneavoastra, consultati sectiunea Interpretare analize: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-b-simptome-cauze-tratament-si-preventie_15146
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-b-sa-cunoastem-realitatea_673
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-b-ce-trebuie-sa-stii-despe-aceasta-boala_14675