Anti HBs?

Hepatita B

Postata de Pavel Ioana cu 10 luni in urma.

Buna ziua! Ma puteti ajuta cu raspunsul la rezultatul acesta de la analize? Va mulțumesc!

Detectarea anticorpilor anti- HBs Nivelul anticorpilor anti- HBs

Pozitiv

123,0 UI/ L

Interpretare: Nivel < 9,0 UIL Nogatil- > Subiect considerat neimun Nivel între 9,0 și 11,0 UIL Echivoc, Subiect considerat neimun Nivel 11,0 UIL Pozitiv Subiect considerat imun

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Rezultatul analizei indica prezenta anticorpilor anti-HBs si nivelul acestora este de 123,0 UI/L. Conform interpretarii, un nivel mai mic de 9,0 UI/L este considerat neimun, intre 9,0 si 11,0 UI/L este considerat echivoc, iar un nivel de 11,0 UI/L sau mai mare este considerat pozitiv si indica faptul ca subiectul este imun.

In cazul dumneavoastra, rezultatul este pozitiv cu un nivel de anticorpi anti-HBs de 123,0 UI/L, ceea ce inseamna ca ati dezvoltat imunitate impotriva virusului hepatitei B. Acest lucru poate fi rezultatul unei vaccinari anterioare sau al unei infectii anterioare cu virusul hepatitei B.

Va recomandam sa va programati la un medic de boli infectioase: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-b-ce-trebuie-sa-stii-despe-aceasta-boala_14675

Multa sanatate!