vreau raspuns

Hemoroizi

Postata de de ce? cu 11 ani in urma.

Atunci cand sunt constipata, si ma chinui sa am scaun, dupa ce ma sterg vad sange pe hartie (destul de mult) , nu ma doare foarte tare dar e jenant, simt ca niste intepaturi. Ce se intampla? Va multumesc

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba de hemoroizi anali sau fisuri anale. Este recomandat sa efectuati un consult chirurgical pentru un diagostic cert. Important este regimul dietetic pentru preventia constipatiei uar ca tratament se pot folosi supozitoare cu ultraproct (ex).

Dan

acum 11 ani

Daca singele este pe partea exterioara a scaunului cauza sunt hemoroizii sau fisurile anale, daca singele este amestecat cu scaunul provine de undeva de pe traseul tubului digestiv.
Pentru a preveni constipatia : in dieta sa fie incluse si legume si fructe, miscare , activitate fizica, hidratare,etc...

de ce?

acum 11 ani

sangele apare doar pe hartie, asta inseamna ca este de pe pielea anusului, nu din interior

victoras

acum 11 ani

Lasa -mi un e-mail si iti voi spune ce e de facut. Am avut si eu un asemenea episod si cu o dieta adecvata,f.usor de respectat am rezolvat problema.

eu

acum 11 ani

poti sa ma sfatui si pe mine,sunt in aceeasi situatie.

de ce?

acum 11 ani

Trece cu bai de apa calda, (de 2-3 ori pe zi) si consumarea lichidelor foarte multe. In special ceaiuri