Va rog un sfat!

Hemoroizi

Postata de PavElena cu 12 ani in urma.

Buna seara, am si eu nevoie de un raspuns. Sunt foarte speriata, in urma cu o saptamana am descoperit langa anus o mica umflatura de culoare albastru inchis. Am atins-o cu mana si a inceput sa ma doara si sa mai umflat, mi-am dat cu fluocinolon si dupa 3 sau 4 zile durerea sa calmat si umflatura sa mai micsorat, acum ma doare putin doar cand ma spal. Tin sa mentionez ca, am o dieta destul de dezechilibrata, nu prea mananac dimineata, nu beau foarte multa apa, sunt usor constipata, pentru ca nu mi se intampla sa ies in fiecare zi, ci o data la 3 sau 4 zile si am observat si ca de cateva luni incoace in special seara, sau in timpul noptii am dureri in anus, dar nu apar in fiecare seara. Poate fi vorba despre hemoroizi sau ceva mai grav? Nu stiu daca este important dar am 25 de ani si lucrez 8 ore pe zi stand numai pe scaun, nu prea fac miscare. Ce sa fac, la ce medic as putea sa merg si la ce spital? Va rog din suflet un sfat. Multumesc

Raspunsuri (3)

PavElena

acum 12 ani

Am uitat sa spun ca in interiorul umflaturi pare sa fie un fel de punga cu lichid sau ceva de genul

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Poate fi vorba de hemoroizi, acestia fiind niste dilatarii ale. venelor varicoase. Constipatia contribuie la formarea de hemoroizi prin presiunea exercitata asupra vaselor de sange. Este indicat un regim alimentar cu fibre , Vegetale versi, fructe proaspete, cereale integrale, consumul a 8-10 pahare de lichide pe zi. Exista creme disponibile pentru aplicarea locala. Pentru aprecierea gradului de severitate al hemoroizilor este necesar un consult de chirurgie generala, pentru o examinare clinica

PavElena

acum 12 ani

Multumesc tare mult pentru raspuns, sanatate multa.