VA ROG, UN RASPUNS fisura anala - ce am voie sa mananc?

Hemoroizi

Postata de elle21 cu 12 ani in urma.

buna seara, am fost la un control si am aflat ca am o fisura anala. mi s-a spus sa mananc numai supe si legume fierte pe aburi... mi se pare putin exagerat. spuneti-mi, va rog, ce alimente pot sa mananc fara sa afecteze fisura si daca usturoiul (avant in vedere ca este un bun antibiotic si stiu ca distruge bacteriile din intestin) este recomandat. multumesc

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul existenţei unei fisuri anale se recomandă consumul unor cantităţi crescute de fructe, legume, cereale iar în cazul unei alimentaţii bogate în fibre vegetale şi consumul crescut de apă sau alte lichide. Din câte cunosc usturoiul este indicat (sub formă de decoct de usturoi) în cazul existenţei fisurilor anale şi hemoroizilor, datorită efectelor antiseptice şi cicatrizante

cleo

acum 12 ani

Am o fisura si nici dupa un an nu am scapat de ea,acum am facut injectie cu toxina botulinica sper sa scap de ea.

Utilizator11577355891

acum 4 ani

Ai scapat de fisura an urma injecției

gabi

acum 12 ani

asa este, trebuie sa mananci multe fructe dar si fibre. Carnea constipa, iar usturoiul nu este recomandat, chiar poate fi cel mai mare dusman.
Lactatele sunt recomandate, sana, iaurt etc., deaorece refac flora intestinala...
Painea alba trebuie evitatata si pe cat posibil trebuie sa mananci paine complet integrala, aceea cu seminte, neagra si urata.....

anna

acum 12 ani

da am sio eeu varigela ie grav poti sa ajungi la alte probleme

Utilizator11565243635

acum 4 ani

Bună ziua acum 2 luni am fost operata de fisura anala și vroiam sa va întreb DC este normal ca la câteva zile tot ies cu sânge când ma,sterg pe hartie igienica este sânge nu mult și încă am usturimi și mâncărimi mulțumesc aștept răspunsul dmv