URGENT!!!!!!!!!!!!!!

Hemoroizi

Postata de serina cu 12 ani in urma.

Va rog mult sa imi raspundeti.am sangeri inainte de defecatie.mi s_a mai intamplat si cu cativa ani in urma dar mi_a trecut repede.acum ma ingrijorez pt k a fost o sangerare cam mare.nu am dureri si nici usturimi.va rog mult sa imi raspundeti.

Raspunsuri (2)

Alexandru Pavel

acum 12 ani

Nefiind specialist, nu stiu ce v-as putea recomanda. Dar ar trebui sa va vada un medic, cat mai rapid. Mergeti poate la medicul de familie pentru inceput sau chiar la urgenta, daca simtiti ca e nevoie. Mai ales daca aveti si alte simptome, ca ameteli sau senzatie continua de sete, febra, etc. Poate fi doar o mica rana in interior care se irita la fiecare scaun insa, netratata, se poate complica.
Primul consult nu e dificil si e bine sa nu lasati sa treaca timpul doar pentru ca va simtiti mai bine. Nu urmati tratamente din auzite. Pot agrava situatia sau o pot chiar ascunde pentru o vreme.
Si, repet, daca aveti chiar si cea mai mica indoiala sau nesiguranta, puteti suna la 112 si cereti parerea unui medic.
Sanatate

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum s-a scris si mai sus, este obligatoriu un consult medical gastroenterologic. cel mai frecvent sangerarile sunt date de hemoroizi interni/externi, fisuri anale, etc.
ne-ati putea scrie daca si scaunul este modificat? culoarea este normala? analize de sange ati facut de acum doi ani si pana acum? daca da, a existat vreo modificare in hemoleucograma?
din informatia: ''sangerare anala'' nu se poate pune un diagnostic clar, deoarece nu este doar o afectiune cu acest simptom, de aceea nici nu va recomand sa incepeti un tratament ''din auzite'' pana la diagnosticarea afectiunii.

pentru mai multe detalii despre afectiunile care se manifesta prin sangerare rectala, va recomand urmatorul articol: //sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/sangerarea-rectala_8961

va urez o zi buna