umflatura

Hemoroizi

Postata de droxana98 cu 13 ani in urma.

Buna!d vreo 2 zile am observat pe rafeul perineal o umflatura dureroasa la atingere.despre ce ar putea fi vorba?miultumesc

Raspunsuri (1)

iulia

acum 13 ani

Cred ca este un inceput de abces perianal. Pentru ca este in prima faza - poti sa scapi de el rapid, cu comprese reci aplicate direct acolo. Pune multa gheata si in cca 1-2 zile va ceda.
Daca nu faci asta acum - evolutia va fi invariabil catre cresterea tumefactiei si a semnelor de imflamatie (durere care se va accentua in momentul eliminarii scaunului, cresterea temperaturii locale ... posibil ulterior sa faci febra generala).

Din pacate in fazele avansate se recomanda interventia chirurgicala pt a-l face sa dreneze. Si va fi mult mai dificil pt tine tine.

Oricum, e recomandat sa mergi chiar ACUM la dc pt a incepe un tratament cu antibiotic. .... mai tarziu va fi mult mai dificil sa il faci sa regreseze.

Si nu uita: aplica ACUM gheata toata ziua, daca poti si serviciul iti permite! E posibil sa regreseze si sa stopezi inflamatia.