tuseu rectal

Hemoroizi

Postata de iuni81 cu 11 ani in urma.

in urma unei cosultatii la un medic chirurg ,prin examinarea digitala a rectului pot fi identificate afectiuni grave cum este cancerul rectal sau anal?
in urma consultatiei la 2 medici am fost diagnosticata cu fisura anala si eczema anala .intrebare este daca sufar de o afectiune mai grava medicii ar fi observtat banuiesc ceva suspect.
consultatia a constat in observare vizuala si tuseu rectal

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Examinarea locala poate evidentia afectiunile de la nivelul ano-rectal. Este subiectiva. Pentru a exclude ( si pentru linistea dumneavoastra) ceva tumoral este recomandat sa efectuati o colonoscopie- care permite vizualizarea intregului colon.

iuni81

acum 11 ani

medici nu au cerut investigatii suplimentare,ma gandesc ca nu au observat nimic suspect.
nici nu vreau sa fac nu stiu cate investigatii doar pentru ca sunt eu fricoasa si speriata,cred ca medicul ma trimetea la analize amanuntite daca considera ca este cazul.

iuni81

acum 11 ani

medicii,scuze