Tratament helicobacter

Hemoroizi

Postata de jericho cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

De 2 saptamani fac un tratament pentru tratarea bacteriei helicobacter pilori, iar astazi am avut scaun cu sange proaspat (scaunul din cate am inteles pe timpul tratamentului este inchis la culoare din cauza medicamentelor), vreau sa mentionez ca s-a mai intamplat odata, acum vreo 7-8 luni, sa am scaun cu sange proaspat.

Care sa fie cauza si ce sa fie oare? Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sangerarile cu sange proaspat necesita investigatii suplimentare. Sursa se afla la nivelul intestinului gros si poate fi: hemoroizi anali, fisura anala, polipi sangeranzi, boli inflamatorii intestinale, tumori, etc.
Va recomand sa efectuati un consult chirurgical ( tuseu rectal ) si efectuarea unei colonoscopii pentru diagnostic.

Madalin

acum 9 ani

Sal , aceiasi prob o am si eu ... Tu cum te ai descurcat ai scapat de bacterie ... Sangele de la ce era?