srg

Hemoroizi

Postata de joker1990 cu 14 ani in urma.

am mai patit in urma ku o luna la fel m`a tinut cam trei zile sh acuma iar am patit asa`..cand am scaun sangerez...m`am speriat..vreau un sfat

Raspunsuri (9)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Mai multe situatii pot duce la ceea ce ai tu. La varsta ta este improbabil sa ai o problema grava (si aici cred ca te gandesti la cancerul de canal anal). Insa poate fi vorba despre:
- un hemoroid extern trombozat
- o marisca hemoroidala (pliu de piele ce a ramas mai destins dupa un episod de tromboza hemoroidala anterior)
- chiar de o creasta papilara hipertrofica (anusul are un mecanism de inchidere ca un fermoar cu mai multe excrescente ce se imbuca in interior, cateodata una dintre ele este mai mare si poate chiar iesi prin orificiul anal)
- condilom acuminat (un fel de veruca a regiunii anale carer poate sa se extinda si inspre vulva) produs de o infectie virala.
Fara ca sa te impacientezi inutil este bine ca sa fii vazuta de un gastroenterolog care sa faca un tuseu rectal si o rectoscopie si sa decida care dintre aceste situatii este si ca atare ce masura de tratament este mai indicata (daca este necesar).

alina

acum 14 ani

de 2 saptamani am un hemoroid extern .......la inceput m-a durut cam 4 zile acum nu ma mai doare si din cand in cand se retrage dar cand merg la baie iasa inapoi.......oare va disparea vreodata sau voi ramane cu el?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Consulta medicul gastroenterolog in vederea efectuarii anuscopiei.

catalin

acum 14 ani

Exceptand rectoscopia)....as vrea sa stiu care sau ce fel de tratament(unguent, supozitoare etc)este indicat in cazul unor hemoroizi externi cu sangerari sporadice??..

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Puteti folosi ultraproct supozitor seara si unguent de 2 x/zi (unguent - ultraproct).

caty

acum 14 ani

Singerez de 6 zile, chiar daca merg la baie doar pt. a urina si am si dureri. Am mai avut singerari usoare si in trecut, dar le puneam pe baza constipatiei. Acum e mai rau, va rog a-si dori un sfat.Multumesc.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie sa mergeti la medic....Sangerarile repetate determina anemie...

ganea florin

acum 14 ani

daca tot trimiteti oamenii astia la doctor poate le si recomandati unul bun
macar asa sa nu nimereasca peste unul care casapeste si ia banii cum fac majoritatea
incercati www.alveo-romania.ro 0730112410

ana

acum 14 ani

sotul meu(38 ani) are arsuri gastrice si de 2 zile a inceput sa aibe scaune cu sange va rog sa-mi dati un sfat si sa-mi recomandati un medic bun. multumesc