Senzatie de inec, gat uscat?

Hemoroizi

Postata de jotunder cu 2 ani in urma.

De vreo 2 ani am o senzatie ciudata pe care nici nu stiu cum s- o descriu mai bine. E ca si cum mi se pune ceva in gat, la baza lui, mai inspre stanga, si simt nevoia sa tusesc, sa beau putina apa. In momentul ala imi lacrimeaza ochiul stang de cele mai multe ori, dar si ambii ochi, imi curge putin nasul. Alteori e ca si cum mi se usuca gatul intr-o secunda si am aceleasi reactii. Totul dureaza cateva secunde. Uneori mi se intampla zilnic, si de cate 5-6 ori pe zi, alteori si mai putin si alteori am perioade si de cate 1-2 luni in care nu mi se intampla deloc. Mi se intampla si noaptea de multe ori De asemenea am observat ca arcada palatofaringiana, tot in partea stanga, este usor lasata, cazuta. Mentionez ca sunt sanatoasa, nu alte simptome, analizele de sange sunt ok, analizele pentru tiroida la fel, exudatul faringian negativ si ca nu are legatura cu vreun anotimp. Daca are vreo relevanta, am 50 de ani si sunt in premenopauza. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o indrumare. Multumesc !

Raspunsuri (6)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/remedii-naturale-pentru-tusea-uscata_16071

CarmenD

acum un an

Bună seara! Patesc fix acelasi lucru! Ati descoperit ce este?

jotunder

acum un an

Buna ziua. Inca nu. Am observat totusi ceva. Am zile in sir in care, fie si o data pe zi, simt ca am nasul putin infundat. Pe moment. Il suflu si iasa ceva. Alta data am zile in sir in care nu simt sa imi suflu nasul si nici nu ma inec. Acum sunt in faza in care ma analizez, imi notez si apoi voi consulta un medic ORL-ist. Cititi putin despre picatura postnazala. Sanatate !

Carmen

acum 11 luni

Buna ziua. Si eu patesc exact la fel. Ati descoperit ce este? multumesc

jotunder

acum 11 luni

Nu. Nu am mai facut investigatii si cred ca, din pacate, m-am obisnuit cu starea asta. Daca dvs aflati, dati-mi de stire. Multumesc ! Multa sanatate va doresc !

Carmen

acum 11 luni

Am citit si eu despre picatura postnazala si seamana foarte mult cu senzatia pe care o simt. Eu sunt si alergica la polenul de iarba sa stiti ca e foarte posibil sa fie totul pe fond alergic. multa sanatate!