se vindeca complet o fisura anala?

Hemoroizi

Postata de iuni81 cu 11 ani in urma.

Revin dupa o perioada de o 5 zile in care nu am mai avut dureri la defecatie nici sangerari.
Azi, dupa un scaun mai tare am simtit din nou o durere scurta,ascutita .Sunt dezamagita deoarece am crezut ca s-a vindecat:( :(.
Se vindeca complet o fisura anala sau o sa am recaderi la fiecare scaun mai tare?
Durerea nu este intensa cum am citit in cazul altor persoane si nici nu se mai contiuna pe timpul zilei(cand a aparut fisura si sangerara ma durea si in timpul zilei),numai in momentul defecatiei dar ma streseaza ca o simt si nu mai stiu ce sa fac.Am citit ca sunt cazuri in care nu se mai vindeca complet niciodata si ca mai jeneaza si sangereaza din cand in cand dar fara alte complicatii.
Am grija la alimentatie,igiena impecabila,nu sunt constipata,fac sport,nu am alte dureri .

Raspunsuri (8)

antoneta142936

acum 11 ani

Alifia de galbenele si de tataneasa face minuni in vindecarea ranilor. Eu te-as sfatui ca pentru o perioada sa te obisnuiesti sa-ti bagi dimineata si seara, dupa ce-ti faci igiena, un pic de alifie. Nu costa mult si e eficace... duce si la reabsortia hemoroizilor. Sanatate

iuni81

acum 11 ani

multumesc mult pt raspuns.
sufar de fisura anala de 2 luni de zile si dupa diferite tratamente prescrise de medic fara succes am apelat la crema de galbenele aplicata seara si m-am simtit bine de la prima aplicare si 5 zile am crezut ca m am vindecat dar astazi dupa un scaun mai tare s-a reluat povestea,o sa aplic in continuare crema si dimineata si seara,fara alte unguente care oricum nu au avut efect si sper ca intr-un final care sa nu fie prea indepartat sa scap de ea pt.ca ma streseaza la maxim

kenzy

acum 10 ani

Si eu am exact aceeasi problema dar nu am facut nimic din pacate si acum s-a agravat.Am sa fac la fel.Un medic din alta tara mi-a recomandat sa ma operez ca de obicei 70% nu se vindeca asta niciodata.Depinde de corpul fiecaruia.Nici nu stiu la ce medic sa merg ce sectie se face control pt asa ceva.daca stiti te rog sa imi spuneti
Multumesc

antoneta142936

acum 11 ani

Continua cu incredere ... mediul este umid tot timpul si atunci este normal ca rana sa se vindece mai greu. Sa stii ca si mierea aplicata in acelasi fel este de ajutor. Mie medicul mi-a recomandat multe ciorbe de legume(dar nu pasate) pentru evitarea constipatiei. Sanatate

Ioan Doru

acum 11 ani

Crema de galbenele face minini

iuni81

acum 11 ani

multumesc mult pt sfaturi si sanatate la toata lumea

Marie Jeanne

acum 11 ani

Eu m-am vindecat de aceeasi suferinta cu fibre si ceai pt curatirea colonului. Cauza este interna si vindecarea trebuie sa vina pe aceeasi cale, nu doar extern cu unguente.

Utilizator11534971511

acum 5 ani

Sigur procline m-a ajutat prin medicamentatia lor si 1 saptamana am fost ok pina a reaparut problema + ca doctorita care m-a consultat nu stia cum sa scape mai repede de mine in loc sa imi spuna ce sa fac sa ma vindec.....rusine maxima 😡😡🤬 nu sunt hater asta e realitatea va faceti reclama degeaba nu recomand 😡😡 esti tratat ca un gunoi pe banii tai