scaun dureros

Hemoroizi

Postata de dana.1234 cu 10 ani in urma.

Buna . De doua zile tot incerc sa ies cu scaunul dar cand vreau sa ies ma doare foarte tare anusul . Ajung sa plang de durere si ma abtin sa ies cu scaunul pentru ca mi-e frica . Ce sa fac ? Am baut si mancat numai lichide de mai bine de 24 de ore .

Raspunsuri (6)

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Constipatia si tratamentul ei. In astfel de situatii se incearca cu laxative pe care le puteti cumpara de la farmacie. Daca totusi nu aveti scaun si asa cum spuneti , aveti si dureri , trebuie sa va adresati unui serviciu medical specializat unde vi se poate face o clisma evacuatorie . Cu aceasta ocazie trebuie si investigate cauzele constipatiei de care suferiti. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

dana.1234

acum 10 ani

Multumesc . Am rezolvat problema . Acum incerc sa am o alimentatie echilibrata deoarece inainte mancam numai uscaturi .:(

Maria Mirabela

acum 10 ani

Ai incercat tratamentul cu zeolit lichid sau cu tinctura de nuca neagra?

[email protected]

acum 10 ani

Buna!De fel am scaunul mai gros cand ies,de cateva zile simt o fisura ruptura daca o pot numi asa si binenteles ca ies cateodata si sange depinde de scaun,mi-e frica sa merg la la toaleta,indrumatima ce sa fac va rog frumos,ma spal cu ceai de scumpie si pelin am facut si infuzie,o fi hemoroizi?va rog anticipat daca i-mi puteti da un raspuns,Multumesc!

Lidia

acum 10 ani

La magazinele naturiste exista un unguent f. bun ( am ajuns la el dupa ce am incercat aproape tot ce exista in domeniu, fara rezultat), Hemosan ( a nu se confunda cu Hemorzonul), preparat din extract de galbenele, musetel, napraznic, castan si cretisoara. In prelalabil e bine sa faceti baie de sezut cu ceai de galbenele, e antiinflamator si cicatrizant. Foarte bine ar fi sa si beti 1-2 cani din acest ceai/zi. De asemenea, daca nu gasiti Hemosan ( e produs de firma Exhelios din Timisoara si nu stiu daca se gaseste in toata tara), puteti folosi unguent de marul lupului si galbenele, de gasit, de asemenea, la magazinele naturiste. De preferat cel cat mai pur, fara adaosuri de parfum sau uleiuri esentiale ( cel pur are un usor miros de untura). Intern, ceai de galbenele si bune sunt si capsulele de aloe vera. Evitati alimentele uscate si condimentate, si mai ales aditivii din ele. Dupa mai multe crize, acum cativa ani, am aflat ca le faceam de la crenvursti! trebuie sa fiti atenta si la ce anume alimente va provoaca durerile la scaun, sa "faceti legatura" intre ce ati mancat si aparitia problemelor, deci doar sa fiti atenta. Mai ales, nu mustar, ardei iute, condimente "piscatoare la limba".

grigore

acum 9 ani

sal. am scaun gros si la esire e cu durere si singerare de culoare normala ma ajuta si pe mine cineva cu ce e de facut