sangerari anale

Hemoroizi

Postata de melania23122275 cu 11 ani in urma.

buna,
as dori sa stiu daca este grav, in urma cu cateva zile am avut sangerari anale dupa scaun, sangele era de culoare deschisa, am observat pe hartia igienica si pe vasul de wc,poate sa fie vorba despre hemoroizi si fisura anala sau ceva mult mai grav.
astept raspuns,
multumesc

Raspunsuri (16)

Camil

acum 11 ani

Nu cred k e vreun motiv de panica....mi sa intamplat si mie knd eram constipat mananca pepene si iti va trece.....

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cauzele cele mai frecvente ale sangerarilor anale sunt: hemoroizii, fisura anala, polipi , etc.
Este bine sa evitati constipatia si ar fi indicat sa efectuati o colonoscopie pentru confirmarea diagnosticului.

melania23122275

acum 11 ani

multumesc!

oana

acum 11 ani

buna ziua, in urma cu 3 zile am avut un scaun in urma caruia m-am ales cu sange in vasul de toaleta. probabil a zgariat rectul pentru de atunci cand ies afara obsv. sange in vas si ma ustura. ma aflu in strainatate si nu stiu ce as putea face pentru tratare. am o viata activa , fac sport, dieta echilibrata si ma ingrijoreaza situatia aceasta.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este vorba de prezenta hemoroizilor sau a fisurii anale.
Este bine sa utilizati unguente sau supozitoare ( gen hemorzon, proctolog, ultraproct, etc).
Consultul de specialitate este indicat pentru diagnostic.

ani

acum 11 ani

cred ca ar fi bine sa ne ducem toti la doctor sa ne tratam

anonim

acum 11 ani

buna ziua eu am probleme la burta ma doare foarte tare si ma mananca anusu iar cand am facut baie am observat sange la anus care curgea si sunt foarte panicat pt ca a curs din interior foarte mult va rog ajutatima pt ca ma ustura astept un raspuns va multumesc

antoaneta33

acum 10 ani

buna ziua , am o problema cu sotul meu , are dureri de stomac foarte dese , de vreo doi ani este in continu deranjat la stomac, orice mananca este tot deranjat de vreo patru luni a început sa sangereze rosu deschis candare scaun , ii este frica sa mearga la doctor , ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informati. Multumesc

little

acum 10 ani

Buna ziua! De o saptamana am scaune tari cu mici cantitati de sange.(4 scaune in acest timp din care unul fara sange).Sangele este de culoare rosu aprins,am sesizat doar pe hartie si abia azi in vasul de toaleta.Precizez ca sunt constipata si am dureri atunci cand ies.Costipatia cred ca este la fe,iau 2 capsule pe zi de FERRO-FOLGAMMA ,vigantol si calciu lactic.
Am fost operata (cezariana de urgenta) pe data de 2 mai ,pe 6 mai am facut o enterocolita si am facut tratament cu smecta,triferment si calciu lactic.in urma cu o saptamana am fost la ginecolog si din punct de vedere obstetrical totul este in regula,nu prezint hemoroizi la nivel exterior...Medicul ginecolog mi`a recomandat sa merg la Spitalul de boli Infectioase Iasi (sunt din Iasi) in vederea mai multor investigatii,daca acestea persista (atunci cand am fost ,acum o sapt avusesem primul scaun care era normal).Imi este frica sa ma duc la dr,imi este rica de o eventuala colonoscopie...este dureroasa procedura? plus ca imi este frica de internare ,am copil mic si trebuie sa merg la el la 3 ore .
Va multumesc mult,astept un raspuns cat mai repede posibil!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa investigati aceste sangerari anale iar colonoscopia este metoda optima. Daca se efectueaza sub anestezie, nu veti simti nimic.

george

acum 10 ani

Buna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie referitor la sangerarea scaunului,de o saptamana am opservat sangerare la terminarea scaunului apare o data la 2 zile si curge picurand .Am dureri in partea stanga sub coast uneori.

robert

acum 9 ani

Salut

Te rog sa ma ajuti si pe mine , daca ai gasait rspunsul la problema ta deoarece am aceleasi sintome

Multumesc

isa

acum 7 ani

buna. as vrea sa stiu ce diagnostic ai avut. multumesc

anton ciprian

acum 10 ani

ce medicament asi putea lua pentru fiere de 2 ani ma tot simt inbalonat nu respir bine si nu pot da gazele afara

ionel51

acum 10 ani

Buna ziua,de un timp ma constip foarte des,probabilsi din cauza schimbului de ture la servici,cred.acum o saptamina am exagerat cu alcolul,vin de tara si tuica,dupa care am facut o diarie(indiferent ce mancam eliminam in mai putin de o ora dar si cu singe,si asta timp de 4,5 zile pina cind am facut o fiertura de orez.Am ramas cu o senzatie de a merge la toaleta si dureri in anus,plus singerari.Tin sa mentionez ca aceste singerari apar si dispar destul de des,asta dinainte de cind a aparut fenomenul de constipatieAs fi recunoscator pentru un sfat de specialitate.Va multumesc.

Oana

acum 7 ani

Buna seara! Am sesizat in seara aceasta cand m-am sters, urme de sange pe hartie dupa scaun...m-a usturat un pic dar nu sunt constipata sau altceva. Puteti sa-mi spuneti ce este va rog frumos! Seara buna!