sa fie hemoroizi?

Hemoroizi

Postata de *Cata cu 11 ani in urma.

Buna seara! Am 19 ani si de trei zile am scaune cu sange...este sange curat si este in cantitate mare...aproape ca la menstruatie.. .
Am fost la medic...mi-a spus ca am hemoroizi si mi-a dat tratament.Dar din ce am inteles hemoroizii apar dupa 50 de ani...si dor foarte tare...si in timpul scaunelor si in general...au un disconfort.Eu nu am niki una dintre simptomele astea...nu ma doare nimic si nu am niki un discomfort.
Mentionez ca nu am fost constipata,nu am avut diaree,nu sunt insarcinata..nu am avut relatii sexuale anale...Ce se intampla???de ce sangerez?medicul nu mi-a facut un control amanuntit,doar a palpat zona. Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Manifestarile hemoroizilor nu trebuie sa cuprinda obligatoriu durerile anale. Hemoroizii pot aparea si la varste mai tinere, nu doar la persoanele peste 50 de ani.
Pentru confirmarea diagnosticului puteti cere si o a doua opinie; este recomandat sa efectuati o colonoscopie( care va pune diagnosticul) pentru a exclude alte cauze de sangerare anala.