regim alimentar sanatos

Hemoroizi

Postata de pauliosif cu 11 ani in urma.

buna ziua are cineva timp sa imi faca o lista cu mancare sanatoasa si nesanatoasa...am hemoroizi...si nu reusesc sami reglez scaunu..

Raspunsuri (9)

Mirna

acum 11 ani

In primul rand, fara condimente, otet, muraturi care sunt interzise in caz de hemoroizi.

In al doilea rand, fara paine alba si produse de patiserie, ulei rafinat, prajeli, zahar si orez alb, contraindicate in constipatie.

Si, in sfarsit, ce e permis - paine cu tarate, cereale integrale, salate, legume si fructe (prune, smochine, curmale, caise care sunt laxative), apa suficienta si ceaiuri de la plafar (pentru curatirea colonului si hemoroizi).

Ioana Constantin

acum 11 ani

pentru hemoroizi si pentru constipatie foloseste zeolitul lichid. Suplimentar poti face bai cu galbenele

pauliosif

acum 11 ani

FAC BAI CU GALBELE SI DIMINEATZA SI SEARA SI IAU 3 DETRALEX PE ZI...CAND luam detralex+4 devaricid pe zi...ieseam bine..dar acum fara devaricid,,ma fortez si ma doare..o sa vb maine si cu doctoru de la cliinica laurus medical unde am inceput un tratament

andreea constantin

acum 11 ani

tot am auzit si la tv de zeolit. Stie cineva care e diferenta dintre cel sub forma de capsule si cel lichid?

Mircea

acum 10 ani

Eu am folosit un supliment pe baza de fibre alimentare ca sa nu ma mai constip. Am folosit initial ColonHelp si pe urma am aflat de HemoStop. Recomand HemoStop pentru ca pretul este mult mai mic iar efectul este acelasi, ba poate chiar mai bun.

Lacatus Maria

acum 10 ani

Parerea mea este sa comtactati un medic specialist. Si sa nu va mai luati dupa toate tampenile de pe net.

pauliosif

acum 10 ani

am fost la o clinica Laurus medical am facut ligaturi...dupa terminarea ligaturilor mi-a iesit iar in afara mam dus la control la 3 luni mi-a zis ca e totul pefect dupa 2-3 zile iar a iesit in afara...si tot am grija ce mananc,,stau cu fundu in apa in fiecare zi etc....tu ce zici sa faC?

Adi

acum 10 ani

Bai de sezut cu ceai de pelin, masaj local cu crema de galbenele si cu crema de tătăneasă.

Dana

acum 10 ani

Sa incepem cu mancarea sanatoasa: este indicat sa consumi cat mai multe fibre si vitamine. Eu am incarct cu fibrele de la Hemostop si m-au ajutat foarte mult. De asmenea, trebui sa mananci cat mai multa mancare naturala gatita acasa. Trebuie crescut si aportul de fructe, salate sau orice este natural.
Mancarea care trebuie evitata: toate mancaruriole condimentate, mancarurile de tip fast food sau orice alt tip de mancare care poate favoriza aparitia constipatiei. Multa sanatate.