Probleme postoperatorii?

Hemoroizi

Postata de Utilizator11698132252 cu 6 luni in urma.

Buna ziua. Am fost operat de hemoroizi interni gr.2 prin metoda miniinvaziva(laser). Doctorul spunea ca insanatosirea vine dupa 2-6 saptamini. Imediat dupa interventie au aparut dureri, disconfort. Credeam ca e durere postoperatorie, dupa 2 luni am fost la alt medic care prin palpare interna a gasit ceva umflat, trombat, dupa supozitorii si unguente si baite timp de 25 zile la verificare ulterioara doctorul a spus ca tot e ok a ramas doar ca o fasola si nu are ce face mai mult. Durerile sunt mai rare, dar de multe ori dupa defecatie apar, ca o presiune, ca o durere a muschiului.
Cum ma pot vindeca ? Multumesc

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

In primul rand, este important sa mentionati aceste simptome medicului care v-a operat si sa-i cereti sfatul.

Pe langa aceasta, exista cateva masuri generale pe care le puteti lua pentru a ajuta la vindecarea postoperatorie:

1. Respectati recomandarile medicului privind igiena locala si administrarea de medicamente prescrise, cum ar fi supozitoare si unguente. Este posibil sa fie necesar sa faceti bai de sezut cu apa calduta sau utilizarea de servetele umede pentru a calma disconfortul.

2. Consumati o dieta bogata in fibre si beti multa apa pentru a mentine scaunul moale si pentru a evita constipatia. Evitati alimentele picante, prajeli si alcoolul, deoarece acestea pot agrava simptomele si pot duce la iritatii suplimentare.

3. Evitati efortul fizic intens, inclusiv ridicarea si impingerea greutatilor, pe cat posibil. Activitatea fizica moderata poate fi benefica, dar discutati cu medicul dumneavoastra despre orice restrictii specifice.

4. Incercati sa tineti zona anala curata si uscata. Evitati folosirea hartiei igienice aspre si frecarea agresiva. In schimb, puteti folosi servetelele umede si uscate sau dusul pentru a mentine zona curata.

5. In cazul in care simptomele persista sau se agraveaza, nu ezitati sa reveniti la medic pentru o consultatie suplimentara si ajustarea tratamentului. Este posibil sa fie nevoie de investigatii suplimentare pentru a evalua situatia in mod corespunzator.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288

Utilizator11698132252

acum 6 luni

Absolut tot ce ati enumerat respect. Si baite cu romanita dimineata si seara, si unguente vre o 4 , si dieta, 0 alcool, carbogazos 0, supozitorii de vreo 6 diferite, igiena 100%
Stau acasa, nu sunt la serviciu tot acest timp ca sa respect tratamentul
Poate durerea este din cauza la colita cronica , e posibil? Inainte de hemoroizi am avut colita ce nu am tratat o
Multumesc

Utilizator11698132252

acum 6 luni

Absolut tot ce ati enumerat respect. Si baite cu romanita dimineata si seara, si unguente vre o 4 , si dieta, 0 alcool, carbogazos 0, supozitorii de vreo 6 diferite, igiena 100%
Stau acasa, nu sunt la serviciu tot acest timp ca sa respect tratamentul
Poate durerea este din cauza la colita cronica , e posibil? Inainte de hemoroizi am avut colita ce nu am tratat o
Multumesc