problema

Hemoroizi

Postata de mikemg35 cu 14 ani in urma.

Salut. Am o problema care mi-a cam intors viata pe dos..De o luna de zile sunt constipat tot timpul , iar cand incerc sa am scaun imi apar niste saculeti in zona anusului , care blocheaza scaunul.Mentionez ca dupa ce reusesc sa am scaun , am dureri foarte mari de tipul arsurilor de la fisura anala , timp de 6-7 ore .Ma puteti ajuta ? Va multumesc.

Raspunsuri (7)

Maria C

acum 14 ani

Sigur e vb despre hemoroizi. Ar fi bine sa mancati mai multe fructe, sa beti mai multa apa...incercati seara sa va faceti o cana de ceai (ceai verde antiadipos)si sa beti cat puteti de fierbinte. Nu este bine sa folositi hartia igienica, mai bine folositi servetele umede pentru bebelusi. Asigurati-va ca stergeti zona incet si delicat si nu o zgariati.

Faceti bai de sezut. Este unul dintre cele mai bune tratamente pentru ameliorarea hemoroizilor. Nimic nu trebuie adaugat in apa respectiva. Umpleti ligheanul cu apa calda si stati in el 10-15 minute ori de cate ori simtiti nevoia.

Mergi la farmacie si cumpara Hemorzon, unguent. Numai bine!

sah

acum 14 ani

Ceaiul de galbenele nu trebuie sa lipseasca in astfel de afectiuni. O cana de ceai bauta dimineata pe stomacul gol, de asemenea puteti face "bai" cu ceai caldut seara dupa dus(mai bine decat apa calda!!!).

"Galbenele:Boli in care se utilizeaza:
Uz intern:
gastrite hiperacide, ulcer gastric, ulcer duodenal, colecistita, icter infectios, ulceratii canceroase, inflamatii ale colonului, hemoroizi, vermifug, boli de ficat, cicatrizant intern, dismenoree.
Uz extern:
leucoree, trichomoniaza, acnee, arsuri, degeraturi, rani purulente, cancerul pielii, boli tegumentare, micoze, osteoporoza."

Mergeti la gastroenterolog,nu lasati sa se agraveze.Ce aveti dvs se poate trata si homeopat. Eliminati din dieta dvs tot ce este picant, prajit, dulciuri, varza, ceapa/usturoi,alcool,tigari,cafea, in general tot ce provoaca aciditate si faceti mai multa miscare. numai bine

sah

acum 14 ani

*fara carne afumata sau grasa, preferabil numai carne alba la gratar sau cuptor.

mihaela

acum 14 ani

am o fisura anala de vreo 5 sapt si nu mai scap de ea m-am uns dar degeaba

tyara

acum 14 ani

nu se repara asa de repede, tine foarte mult de stilul de viata al fiecaruia: dieta, sport,felul in care mananci,ce mananci, mentalitate...

ANDREEA N

acum 14 ani

BUNA,PRIETENUL MEU ARE DE APROXIMATIV 2 SAPTAMANI PROBLEME CU ANUSUL,DE FAPT I-AU APARUT IN JURUL ANUSULUI NISTE SACULETI,MERGE FOARTE DES LA TOALETA SI ARE DURERI MARI,E UN DISCONFORT ORIBIL.EL REFUZA SA MEARGA LA MEDIC SAU SA DISCUTE CU ALTCINEVA DESPRE ASTA.SUNT DISPERATA MA AJUTA CINEVA......VA ROG

tyara

acum 14 ani

e posibil sa aiba hemoroizi...convinge-l sa mearga la doctor! pana una alta sa renunte la tigari, cafea, alcool, mancare prajita, mancare picanta!