o problema intima

Hemoroizi

Postata de Delia68924 cu 12 ani in urma.

Buna.Am 22 de ani. Mi-a aparut in zona anala (chiar langa orificiul anal) o unflatura, nu stiu cum sa-i spun in termeni medicali. Este cam de marimea unui bob de mazare, si nu este prea dureros. La atingere, sau la frecarea pe care o impune zona unde este situat, simt un fel de mancarime si un disconfort mai mult decat o durere. Nu este inflamata, nu este rosie, are o culoare normala si la scaun nu doare. Daca aveti idee ce ar putea fi, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am sa ma duc si la medic insa pana atunci as vrea sa stiu daca necesita o ingirjire mai aparte.Multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Pana la consultul medical ( sa vada aspectul formatiunii) asigurati numei igiena locala cu apa si sapun .(igiena intima)

Pena

acum 12 ani

Cred ca ai un hemoroid. Acestia sunt niste umflaturi, asemeni varicelor. Apar la persoanele care sunt constipate si au scaun pe care il elimina cu efort, pot aparea in urma statului in picioare, stressului,...Scrie pe Google ''''''''''''''''hemoroizi'''''''''''''''' si vei gasi mai multe informatii. Mergi la doctor pt diagnostic si tratament. In prima faza evita constipatia, nu manca foarte condimentat si pastreaza igiena locala riguroasa. Sanatate.

Clinica Estet Laser

acum 12 ani

Te asteptam la Clinica Estet Laser penru consult. www.estetlaser.ro

alexandru pirvu

acum 11 ani

am aceeasi problema ca tine......te rog contacteaza-ma si indruma-ma si pe mine ca sunt foarte speriat! vreau sa stiu ce ai facut! 0732721604.te rog suna-ma ca vreau sa stiu neaparat!

Delia68924

acum 11 ani

Problema mea de atunci a fost pana la urma o umflatura datorata caldurii si faptului ca scaunul imi era destul de tare mai tot timpul.Am luat cam o saptamana dupa aceea ceva supozitoare care ma ajutau in problema cu scaunul, am baut foarte multe lichide, mai ales dimineata pe stomacul gol, si evident am mentinut o igiena corespunzatoare in zona. Si cam in doua saptamani a inceput sa treaca de la sine. Acesta toate la recomandarea medicului.Eu spun sa nu te sperii, dar recomand o vizita la medic.Nu e stanjenitor, doar se uita, si isi da seama imediat.Numai bine!