NU REUSESC SA SCAP DE FISURA ANALA

Hemoroizi

Postata de Isus cu 11 ani in urma.

De un an de zile ,ma confrunt cu fisura anala si hemoroizi.Daca pana acum o luna sangerarea aparea mai rar,acum este cam la 2-3 zile(cand am scaun).Sunt tot timpul constipata,scaunul are un diametru foarte mare la eliminare ,indiferent de regimul alimentar.Singele este de culoare rosie si destul de mult.Vreau sa va precizez ca urmez un tratament alopat pentru depresie,axietate,insomnie(aparute in urma unui accident de masina).Ce produse credeti ca ma vor ajuta(alifi cu marul lupului cu tataneasa,ceiuri)?
MULTUMESC!

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 11 ani

Trebuie sa rezolvi problema constipatiei ,cauza tuturor neplacerilor. Consuma de doua ori pe zi, cate trei linguri de tarate de grau ,amestecate in apa, ceai, suc,iaurt, supe ,ciorbe, orice fel de mancare[ numai ca, nu trebuie sa fie fierbinti] pentru a nu distruge vitaminele si mineralele . Se pot folosi chiar si pe timp indelungat, nu au contraindicatii ca alte laxative. Tratamentul pe care-l urmezi, pentru depresie si insomnie, are ca efect advers constipatia. Deci daca nu rezolvi aceasta problema [ laxativele iti distrug mucoasa intestinala si afecteaza functionalitatea colonului] te vei invarti continu intr-un cerc vicios. Taratea de grau se gaseste la magazinele cu produse naturiste.

Isus

acum 11 ani

Multumesc pentru sfat!

Alias

acum 11 ani

Si eu am avut probleme asemenatoare si am scapat de fisura anala cu supozitoare Carpicon din propolis si rasina , 2/zi dupa scaun si apoi baie de sezut cu ceai de galbenele de la plafar. Intr-o saptamana m-am vindecat. Initial incercasem toate variantele din farmacii, inclusiv clinici gen Procto... si Medap... ma rog, smecheri cu tratamente pe bani multi...Succes !

Isus

acum 11 ani

Iti multumesc pentru sfat.In legatura cu clinicile...ai dreptate si eu am fost...ii intereseaza mai mult banii ,nu pacientul(am cerut doar alifia si mi s-a spus ca nu se poate).

Doctorulstietot

acum 11 ani

Trebuie sa bei apa 2-3 l pe zi , de asemeni sete recomandat sucul de morcovi 1-2 cani pe zi . Dimineata maninca fulgi de ovaz cu lapte . Urmeaza tratament cu gemoterapie( Plantextract): Extract de Stejar mufguri 50 picaturi in 50 ml apa dimineata cu 30 de minute inainte de masa.Extract de Prunus piersica muguri florali 50 picaturi in 50 ml apa la prinz cu 30 de minute inainte de masa. Extract de Magnolie muguri 50 picaturi in 50 ml apa cu 30 de minute inainte de masa de seara .

Utilizator11554934563

acum 5 ani

Buna! Stiu ca scriu dupa atatia ani dar am aceeasi problema si m-ar interesa sa stiu cum ai scapat de fisura pana la urma