Nodul hemoroidal gr.2?

Hemoroizi

Postata de AndreeaD cu 2 ani in urma.

De curand, de luna aceasta, am constatat ca am hemoroid. Aveam parte de sangerari, de indigestie, constipatie si alte simptome care ma puneau sub semnul intrebarii, insa nu le-am dat prea mare importanta, gandindu-ma ca nu e nimic neobisnut sau periculos. Mai apoi am observat o mica umflatura in zona anusului, din nou, nu i-am atras atentia. Prin urmare, acea bubita sa ii spunem asa, s-a mai umflat, iar in asa fel, am inceput sa am banuieli. M-am informat pe net, am vorbit cu parintii si am inteles intr-un final ca am hemoroid. Ziua urmatoare a decurs cu niste dureri intestinale, iar in ziua succesiva am plecat la medic. Acesta a spus sa facem colonoscopie si mi-a dat o solutie pe care sa o beau, pentru a-mi curata intestinul gros si pentru a ma pregati de operatie. In urma colonoscopiei s-a depistat ca am parte de nodul hemoroidal de gradul 2 si de o fisura anala cronica, ceea ce inseamna ca fisura imi provoca sangerari nu hemoroidul. Acesta mi-a dat tratament timp de 2 saptamani. Acum sunt in timpul tratamentului, am deja o saptamana si o zi de cand il folosesc. Totul este bine, hemoroidul nu ma doare, nici nu m-a durut vreodata, am avut doar discomfort. Sangerari nu mai am. Ma duc cu scaunul regulat, totul este bine. Hemoroidul s-a micsorat un pic si s-a intarit. Vreau sa intreb, faptul ca s-a intarit, asta e un semn ca tratamentul functioneaza si ca hemoroidul se trateaza?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii-tipuri-simptome-cauze-si-tratament_16346