Marisca hemoroidala?

Hemoroizi

Postata de Utilizator11716483664 cu o luna in urma.

Ce tip de interventie recomandati pentru inlaturarea unei maristi hemoroidala?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Marisca hemoroidala este un pliu de piele care ramane in urma unui episod de hemoroizi interni sau externi. Desi marisca in sine nu este dureroasa, poate provoca disconfort si poate fi dificil de curatat dupa defecatie, ceea ce poate duce la iritatii sau infectii.

Cel mai des pentru inlaturarea ei se recomanda o interventie chirurgicala. Autotransplantul de piele este de preferat atunci cand marisca este pur si simplu prea mare.

Chirurgia pentru inlaturarea mariscii se poate face si sub anestezie locala sau spinala. Post-operator, pacientul poate experimenta durere sau disconfort, dar acestea ar trebui sa se rezolve in termen de o saptamana sau doua.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/informatii-esentiale-despre-boala-hemoroidala_17031
sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/dureri-hemoroidale

Utilizator11716483664

acum 4 saptamani

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns!
Alte metode inafara de operatia normala chirurgicala, ceva cu laser exista ? Am auzit persoane care au trecut printr o recuperare foarte grea si as vrea sa stiu daca ar fi si alta optiune. Va multumesc