mancarimi anale... in urma constipatiei

Hemoroizi

Postata de iuliana.julie cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am si eu o problema si am nevoie de un sfat. In urma unei constipatii am avut scaun cu sange si dureri... de atunci am ramas cu o mancarime la nivelul anusului.. si o usoara inflamatie... fac bai de sezut cu ceaiuri si am folosit hemorzon unguent si supozitoare. Supozitoarele nu le prea pot folosi deoarece dau multe vanturi... chiar si un mar daca mananc.. nu mai am dureri la scaun, nu mai sangerez.. simt doar un usor disconfort , o senzatie de arsura si acea mancarime.. ma puteti ajuta cu un sfat? Ce as putea sa fac pentru a scapa de aceasta senzatie? Multumesc!

Raspunsuri (10)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Din cauza constipatiei si a tenesmelor vasele hemoroidale s-au dilatat,unele sangereaza la efort, si apar mancarimi si senzatia de usturime, caldura si disconfort in acea zona. Deci ac***a hemoroizi, consultati un medic gastro-enterolog,pentru examinare si instituirea unui tratament adecvat. Pana atunci folositi supozitoare Hemorzon ( au si rol antiinflamator ).

iuliana.julie

acum 13 ani

Multumesc mult pentru raspuns! O zi frumoasa!

Carpe Diem

acum 13 ani

Doamna Iuliana, as dori sa va intreb unde se mai gasesc supozitoare Hemorzon? In Bihor, Satu-Mare farmacistele spun ca nu se mai fabrica !? Este singurul supozitor cu care mama mea a avut succes in tratarea hemoroizilor, chiar daca recidivau in urma efortului, frigului sau mancarii prea condimentate, avea un rol benefic pentru o perioada mai lunga de timp. Ce se gaseste acum in comert nu o ajuta aproape deloc.

Domnule dr. Emil Otesteanu, va doresc SARBATORI FERICITE cu multa sanatate si o activitate cat mai lunga pe acest site!
Cu stima,

iuliana.julie

acum 13 ani

Buna ziua Kasho,
Eu sunt din Prahova si am gasit in Ploiesti supozitoarele Hemorzon.. la noi se gasesc in farmacii.
O zi frumoasa!

koko

acum 10 ani

buna ziua,eu am aceeasi probleme,dar de cand ma ajuta supozitoarele de la plafar pe baza de plante,am uitat de farmacii si de hemorzoane,pe mine nu m a ajutat hemorzon,aceste supozitoare contin propolis,si inca vreo 7 plante,vi le recomand din inima.inainte de folosire puneti supozitorul in congelator un minut apoi aplicati l cu ceva crema de galbenele,unu dim unun seara.garantez ca intr o saptamina nu mai aveti nimik.SANATATE

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Multumesc pentru urarile D-voastra, si va rog sa primiti si din partea mea urari de "
"Sanatate si Sarbatori Fericite cu ocazia Sfintelor Sarbatori Pascale "
Apreciez aportul d-voastra prin sfaturile pline de continut, multe chiar din experienta d-vs personala , acordate celor in suferinta.
Eu, la aceasta rubrica mi-am redus aportul, deoarece mi s-a creeat un cont personalizat,unde am mai multa contributie.
Semenii nostri au nevoie de sfaturi practice si posibile si nu de filosofii si lteratura, pe care multi sau nu o inteleg sau nici nu o citesc.
Pentru sanatatea omului , noi toti in cadrul acestui for trebuie sa colaboram , sa aplicam si sa sfatuim pe cei in suferinta,cu tot ceea ce stim din orice ramura a medicinei ,sau din experienta noastra. Importanta este deontologia si respectul reciproc.
Sanatate.

Iuliana julie

acum 13 ani

Multumesc pentru frumoasele urari! De asemena as dori sa va urez si eu un Paste Fericit! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate pentru sfaturile pe care ni le dati! Ne sunt de mare ajutor!

Filipa

acum 13 ani

Hemorzon-supozitoare se fabrica din nou. Eu imi cumpar, de regula, Proctoglyvenol-supozitoare pt ca au eficienta mai rapid, dar farmacista de la care am cumparat mi-a zis ca se gasesc si supozitoare Hemorzon.
Sanatate tuturor si Pasti fericit!

Carpe Diem

acum 13 ani

Multumesc Filipa, Proctoglyvenol , mamei mele ii provoaca senzatia de arsura, nu le suporta. Mi-ai dat o veste buna, ma apuc de colindat farmaciile, sper sa gasesc Hemorzon supozitoare.
SARBATORI FERICITE CU OCAZIA SFINTELOR PASTI SI MULTA SANATATE TUTUROR!

mihai307

acum 8 ani

Salut Koko, ce fel de supozitor ai folosit? Sanatate!