lihatura si constipatie

Hemoroizi

Postata de membru215012 cu 12 ani in urma.

buna seara,am si nevoie de un raspuns daca stie cineva...dupa ligatura unui hemoroid vineri...pana azi (cam 3 zile)nu am iesit afara..de frica sau din ce cauza chiar nu am idee....am avut senzatia a doua zi..parca eram incordata in acea zona si nu m-am putut relaxa pana a doua zi ..sa am o constipatie sau din cauza ligaturii ?..apa beaufructe,iaurt..insa simt o teama sa nu se ntample ceva ..plus ca ma doare daca ma fortez...si se dilata acolo jos de parca ar vrea sa iasa toata china ce sa fac?..clisma?..sau fac mai rau,poate deranjez ligatura..tare s confuza si mi-o teama de mor...va rog un sfat..mi teama sa nu fi facut mai rau cu aceasta ligatura:(

Raspunsuri (2)

membru215012

acum 12 ani

imi cer scuze de greseala gramaticala ..netul slab....multumesc

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru combaterea constipatiei ar fi util un regim alimentar ce va contine mese reduse cantitativ si dese, alimente usor de digerat (budinca, iaurt) , se vor evita cele care pot produce gaze intestinale: sparanghel, fasole boabe, broccoli, varza, conopida, porumb, ceapa si ardei gras; alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, fructe crude sau preparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa).