Interpretare Computer Tomograf?

Hemoroizi

Postata de Ionut cu o luna in urma.

Bună ziua!De curând mi-am făcut un Tomograf Computerizat Toraco-pelvin-abdominal,și totul pare ok inafara de un punct:Căi biliare nedilatate:Colecist destins, cudat corporeo-fundic perete cu grosime normală fără calculi opaci ce înseamnă asta precizez ca am niște durere în partea dreaptă aproape de capul
Pieptului de asta am făcut Computer Tomograf,pentru liniștea mea! Și la înterpretare CT, mi-au scris Hemoroizi interni,în rest tub digestiv cu aspect normal Spondiloliza L5 stânga necomplicata,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Interpretarea rezultatelor din tomografia computerizata indică faptul că nu există dilatații anormale în căile biliare și că vezica biliară este distinsă normal fără probleme. Colecist cudat corporeo-fundic perete cu grosime normală fără calculi opaci, înseamnă că nu aveți pietre la vezica biliara și că peretele vezicii este de grosime normala, aspectul acestuia fiind căudat. În ceea ce privește durerea de la pieptul drept, ar putea fi cauzată de o serie de alte probleme, dar nu pare a fi legată de sistemul biliar. De asemenea, sunt menționați "hemorizi interni", care indică existența unor umflături în interiorul canalului anal și "Spondiloliza L5 stanga necomplicata", ceea ce sugerează că se produce o întrerupere sau o fractură a unei părți a coloanei vertebrale în zona lombară.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/tratament-pentru-hemoroizi-interni_10572