Igiena locală după op de hemoroizi.

Hemoroizi

Postata de Mihai S cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua!
Am fost operat de hemoroizi de 2 ori, operație clasică. După fiecare intervenție și nu numai mi-a fost recomandat să spăl zona cu săpun, după fiecare scaun, ba chiar să-mi introduc degetul cu săpun pentru a curăța zona cât mai bine. Vreau să spun că au trecut aprox 6 ani de la ultima operație și eu continui să curăț zona după fiecare scaun așa cum am menționat anterior. În ceea ce privește alimentația, la acest capitol, este cam dezastru cu privire la aportul de fibre.
Este în regulă cu modul de curățare al zonei rectale?
Mulțumesc mult!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Igiena locala este extrem de importanta, in special dupa operatia de hemoroizi.

Spalarea zonei cu sapun dupa fiecare scaun este o practica corecta si recomandata de medici. Insa, pericolul vine atunci cand introduceti degetul cu sapun in interior. Puteti cauza iritatii, rani sau chiar infectii. Asadar, curatarea zonei exterioare este suficienta.

Alimentatia joaca, de asemenea, un rol crucial in mentinerea sanatatii rectale. Aportul de fibre este vital pentru ca ajuta la o tranzitie intestinala mai buna, reducand astfel presiunea asupra venelor hemoroidale.

De asemenea, consumul de multe lichide este esential.

In concluzie, modul de curatare al zonei rectale este corect, atat timp cat nu introduceti degetul cu sapun in interior.

Iar in ceea ce priveste alimentatia, incercati sa imbunatatiti aportul de fibre si consumul de lichide.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/afectiuni-rectale_8554
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/cum-sa-tratati-hemoroizii_10324
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/fibra-alimentara_3475
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/regimul-alimentar-pe-perioada-unei-boli_1504