homoroizi externi

Hemoroizi

Postata de roxanapopescu74 cu 14 ani in urma.

Cum se poate opri sangerarea in cazul hemoroizilor externi care s-au spart.

Raspunsuri (6)

omnia

acum 14 ani

Buna Roxana,

Cel mai indicat este sa consulti de urgenta un medic urolog; stiu ca este greu, ac***a in vedere zona care trebuie consultata, dar pot aparea complicatii grave.
Hemoragia provocata de hemoroizi poate duce la anemie grava sau alte complicatii!

Mergi de urgenta la medic!

Maria C

acum 14 ani

Alege-ti o dieta bogata in fibre si bea multe lichide pentru ca materiile fecale sa nu mai exercite o presiune atat de mare asupra hemoroizilor.

Pentru a trata hemoroizii care sangereaza, foloseste otetul de mere. Se spune ca are tot felul de proprietati medicinale, printre care si tratarea hemoroizilor.

Daca il bei, simplu sau diluat cu apa poti opri sangerarea. De asemenea, poti sa il si aplici direct pe zona afectata de hemoroizi.

Dar totusi, cel mai indicat, la fel cum ti-a zis si Omnia, este bine sa mergi la un control de specialitate. Sanatate multa!

Adrienne

acum 14 ani

HEMODIN...este benefic in tulburari de circulatie venoasa si fragilitate capilara [ hemoroizi ],influienteaza pozitiv activitatea intestinului gros si are o eficacitate de 98% in cazul bioflavonoidelor. Cutie cu 30 compr. ,se ia cate unul dimineata, inainte de masa, costa 40 roni. O dieta bogata in fibre, plus un consum de 2l de apa pe zi. Se poate lua timp indelungat .

Amitiel

acum 14 ani

Daca suferiti de hemoroizi, fie ca sunt interni sau externi, sfatul meu este sa incercati toate tratamentele "de acasa": creme, pastile, supozitoare, dieta si orice alt leac babesc. Va sugerez sa apelati la operatie doar in ultima instanta, in cazul in care hemoroizii nu se vindeca cu alte tratamente. Eu m-am operat acum 6 saptamani de hemoroizi grad III si imi blestem zilele. Operatia in sine a durat cam o ora dar urmatoarele 3 nopti au fost cele mai lungi nopti din viata mea, presarate cu lacrimi de durere. Defecatie in prima saptamana post-operatorie a fost groaznica, terminandu-se de fiecare data cu frisoane de durere, baie de lacrimi, pumni muscati pana la sange si, metaforic vorbind, urme de unghii pe pereti.
Problema mea se complica acum pentru ca, de teama durerii, am dezvoltat o fobie de mersul la toaleta. Efectiv mi-e frica sa merg la toaleta iar in urma unei sedinte cu un psiholog, mi s-a spus ca subconstientul meu lucreaza mai mult ca mine iar in momentele in care trebuie sa ma duc la toaleta si ma gandesc "off..o sa ma doara" subconstientul meu imi contracta efectiv sfincterul anal. Deci, imi aplica deviza "pe aici nu se trece". Ca atare, nu pot sa ma duc la toaleta. Am luat laxative dar deja depasesc perioada de gratie in care poti folosi laxativele si trebuie sa ma orientez spre altceva. Am incercat si cu dieta, am mancat la legume de ma mir ca n-am inceput inca sa behai si totusi ma constip. Asociez durerile mele cu chinurile facerii pentru ca, prin analogie, mi se pare cam acelasi lucru: ceva mare incearca sa iasa prin ceva mai mic.
Prietenul meu este rezident pe gastro-enterologie si el ma consulta deobicei. Daca la inceput imi facea consultatie medicala acum imi face consultatie psihologica ca sa ma faca sa renunt la teama de wc. Am incercat diverse "mantre" de genul "trebuie sa ma relaxez, sunt calma, sunt relaxata, o sa ma duc la toaleta, o sa fie bine, n-o sa doara, o sa-mi iau si o revista" dar tot nu functioneaza.
Ce ma fac?

anutza

acum 14 ani

vreau sa stiu daca ai pot trata si cu ce hemoraismul ainceput sa sangerez ce fac

elena murgulet

acum 10 ani

de o saptamina mia esit un hemoraism cu inflamatii grave