hemoroizii sau(si) fisura anala?

Hemoroizi

Postata de mymy1988 cu 13 ani in urma.

am nascut acum 1 an si de atunci decate ori merg la baie ma doare ingrozitor si sangerez, dar am si o carne crescuta langa anus ( o am dinaintea sarcinii).ce imi puteti spune? va multumesc.

Raspunsuri (8)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Cel mai probabil, suferiti de hemoroizi externi. Totusi, pentru certitudinea diagnosticului, ar fi bine sa efectuati un consult (care sa includa un tuseu rectal) la un medic gastroenterolog. Acesta va va indica cel mai potrivit tratament, local sau sistemic. In functie de varsta dvs., este posibil sa va recomande sa efectuati si o rectosigmoidoscopie. Pana atunci, important este sa nu fiti constipata (consumand multe fibre, fructe si legume), sa nu va fortati mult la scaun si dupa fiecare scaun sa faceti toaleta locala si sa aplicati un unguent cu galbenele.

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

VA ASTEPT LA UN CONSULT. VA ROG SA VA PROGRAMATI LA TEL.0722549395

mymy1988

acum 13 ani

DOMNULE DOCTOR UNGURIANU UNDE AVETI CABINET? EU SANT DIN CALARASI. VA MULTUMESC

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

bucuresti , spitalul clinic cf witing

ileana

acum 13 ani

Da clic pe numele d-lui dr si vei gasi datele de contact.

alina

acum 13 ani

am si eu accesi problema, ma doare de fiecare data cand merg la toaleta si ma ustura si sangerez, am o pielitza crescuta in afara anusului. ma feresc sa fiu constipata si tot sangerez.am 30 de ani si sunt in anglia de 6 luni. de cand am venit aici am problema asta. pana acum nu am mai avut. mi-e si frica sa ma duc la toaleta!!!!!! va rog sa ma ajutati cuu un raspuns pana ajung in tara sa fac un control.va multumesc mult.

mymy1988

acum 13 ani

nu stiu ce sa iti zic pentru ca si eu trec prin acelasi chin de fiecare data cand merg la baie.eu nu pot sa iau niciun fel de medicament pentru ca am o fetita de 1 anusor si ii dau piept, dar cand o voi interca voi merge la doctor.ce sa iti spun: fa bai fierbinti, spalari cu ceai de musetel(daca ai acolo).multa sanatate

roxy

acum 10 ani

Buna ziua as avea o intrebare care ma cam sperie.am nascut o fetita acum 8 ani jumate.de cativa ani cand sunt constipata si merg la baie sangerez chiar mult dupa parerea mea.nu am dureri si nici usturimi sau ceva de genul..doar ca stiu ca asa ceva nu este normal.va rog din suflet ajutatima sami rezolv problema.nu am spus nimanui din cauza rusinei dar chiar sunt ingrijorata.ce as putea face?va multumesc anticipat