Hemoroizi?

Hemoroizi

Postata de hasce cu 12 ani in urma.

Buna seara!

Am o problema care a inceput acum vreo cateva zile. Am inceput sa simt o durere anala dupa ce am scaune. Am pipait zona si am simtit un fel de umflatura de dimensiune mica, cam ca o blanda. Durerea nu este una insuportabila, ci deranjanta. Daca apas pe partea inferioara a anusului nu simt durere...simt doar in acea zona mentionata anterior, in partea superioara stanga. Ce sa fie?

Multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil este vorba de existenţa unui hemoroid intern sau extern (vene varicoase localizate fie în exteriorul anusului (hemoroizii externi), fie care bombează în exterior (hemoroizii interni)) .Ca tratament iniţial este recomandat:
1. să se faca băi de şezut (imersarea părţii dorsale într-un lighean sau cadă cu apă caldă de mai multe ori pe zi)
2.să se utilizeze o cremă pentru hemoroizi sau supozitoare (ex. Hemorzon)
3. să nu se forţeze defecaţia
4. să se evite ştergerea agresivă
Deasemenea ar fi recomandat şi consultul unui medic gastro-enterolog sau al unui medic de la clinicile cu specific proctologic

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

pentru mai multe detalii despre aceasta afectiune puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii_532

va urez o zi buna

Ionut

acum 10 ani

aceeas problema o am si eu de circa 2 zile.......ma deranjeaza foarte tare cand stau pe scaun, este o umflatura mica la anus care doare foarte rau, in jurul umflaturi nu ma doare deloc, daca imi puteti spune ce se intampla....Multumesc!!!

Radu

acum 10 ani

Daca este un absces anal care purioaza nu trebuie sa te dai cu nici un fel de creme. Trebuie sa iei un tratament cu antibiotic ca sa scapi de puroi si de abia dupa aceea sa aplici creme sau alte metode. Eu m-am dat cu hemostop.