hemoroizi

Hemoroizi

Postata de a_andra cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Tata are hemoroizi de aproximativ 10 ani.Acum 4-5 ani a urmat un tratament dar numai cu o crema.Atat i-a dat.
Problema e ca a reaparut si tot mai urat.
De o luna,de multe ori abia se poate pune pe scaun.Sangereaza si foloseste tampoane sa nu isi pateze hainele.De cate ori merge la baie picura sange ca si la robinet cand nu l-ai oprit bine si pe urma,nu se simte bine,e ametit.
El nu prea isi face griji ca tot timpul spune ca de 10 ani are hemoroizi si nu a patit nimic.
Credeti ca e grav?

Raspunsuri (6)

danielagrigore

acum 12 ani

buna, ar trebui sa se duca mai repede la medic...prieteul meu de 25 de ani tot asa, sangera rau la scaun.s-a hotarat sa se duca la o cilica numita proctomed...taratamentul l a costat cam 15 mil(cam costisitor) dar dupa cam 4 sedinte nu a mai avut nimic,in ianuarie a terminat iar la ora actuala este f bn.fara operatie doar introducea niste inele in anus care au fost schimbate cam de 3-4 ori, pastilute si crema....convinge l sa nu mai stea !multa sanatate

Medic Epuran

acum 12 ani

Aceste ameţeli se datorează anemiei (determinate de pierderea de sânge prin scaun). Pentru a evita eventualele complicaţii determinate de această hemoragie, recomand consultul unui medic chirurg (hemoragiile sunt considerate urgenţe) sau prezentarea la o clinică de profil (proctologie) pentru stabilirea unui tratament medicamentos sau eventual chirurgical

allizandra

acum 12 ani

Problema e ca sangereaza aproape tot timpul nu doar cand are scaun...

allizandra

acum 12 ani

Problema e ca sangereaza aproape tot timpul nu doar cand are scaun...

Medic Epuran

acum 12 ani

Cu atât mai grav. Trebuie mers de urgenţă şi consultat un medic chirurg sau la o clinică de profil (proctologie), pentru a evita eventualele complicaţii

Miki

acum 12 ani

Buna.Va referiti la metoda legaturii cu elastic?Am apelat si eu la aceasta metoda dupa ce am fost diagnosticata cu grad.2.Foarte dureroasa primele 2 zile,ingrozitor.Peste 2 sapt.mai trebuie sa fac u
na...sper sa si merite efortul si mai ales durerea.Ce parere?Puteti sa-mi dati mai multe informatii?Multumesc