HEMOROIZI

Hemoroizi

Postata de jaanina cu 13 ani in urma.

Am hemoroizi de 19 ani apăruţi ,cred eu, în urma efortului de la naşterea copilului.Trebuie să merg la medic sau trebuie să-i las în pace?

Raspunsuri (4)

marialeea

acum 13 ani

Daca nu te dor sau nu sangereaza, cred ca e mai bine sa-i lasi in pace. Cand incepi sa ai probleme din pricina lor, te poti duce la Chirurgie.

Csara

acum 13 ani

Sunt externi? Cred ca ai fi totusi mai bine sa te duci la un consult la medicul gastroenterolog inainte ca problema sa se agraveze si sa ajungi la chirurgie. Exista tratamente care pot ajuta la diminuarea hemoroizilor daca acestia nu sunt in stare grava.

mikmok

acum 13 ani

Trebuie sa eviti condimentele - mustar, piper, ardei iute etc. Consuma mai multe multe lichide (minim 2 litri zilnic) si in ultimul rand, evita constipatia - consuma mai multe alimente bogate in fibre (legume verzi, fructe proaspete). Poti cumpara de la farmacie unguentul Hemorzon, care este indicat pentru hemoroizi externi sau interni, fisuri, eczeme.

gelu

acum 13 ani

Foarte eficient este unguentul PROPODERM produs la apimondia (un prieten la folosit cu o saptamana inainte de operatia programata, operatie de care nu a mai fost nevoie).