hemoroizi sau fisura anala?

Hemoroizi

Postata de vivi86 cu 14 ani in urma.

buna ziua ,d-na dc.am si eu o problema am luat niste antidepresive de la care si senzatia de constipatie le-ma intrerupt,dar dimineata dupa ce consum cafea sau trebuie sa fac scaunul ma patit prima data dupa ce m-am balonat sa am nu mult scaun ,dar cu multe gaze si la sfarsit cand m-am sters am vazut sange pe servet,nu am nici o chestie umflata langa anus ,dar m-am speriat ca am vazut sange,apoi iarasi am mai patit tot asa dar de data asta cand m-am sters am vazut si niste cheaguri de sange ,ce vreau sa va zic acest sange apare dupa defecare ,ce poate fi? va multumesc

Raspunsuri (8)

teodora

acum 14 ani

Daca sangerarea apare in urma constipatiei este posibil sa fie vorba de hemoroizi. Ac***a in vedera ca inva nu i-ai simtit ar fi bine sa folosesti o crema speciala preventiv.

elena

acum 14 ani

Ori ai hemoroizi interni ori o fisura anala. Incearca sa tratezi constipatia. Alimentatia este foarte importanta.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Diagnosticul de certitudine va fi stabilit in urma examinarii clinice - tuseu rectal , anuscopie.

nina

acum 14 ani

sunt foarte multumita ca reusiti sfaturi si pt persoane mai timide sau mai incapatanate va doresc numai bine si multumiri ca existati

allenc

acum 14 ani

buan ziua! in caz ca presupun ca am hemoroizi, fiind arondata la un centru medical privat, la ce medic de specialitate trebuie sa ma programez?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Fie medicina interna/fie gastroenterologie.

crisa

acum 14 ani

buna ziua! am o nelamurire si as dori daca se poate sa ma ajute cineva...cand am scaun ma doare anusul, in rest nu am ninic nici o durere deacat atunci cand merg la baie. ce sa fac? va multumesc .

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

In acest caz trebuie sa consumati mai multe fructe si legume/cereale pentru a favoriza consistenta moale a scaunului. Durerile pot fi date de consistenta crescuta a scaunului sau de prezenta unor varice hemoroidale.