hemoroizi sau altceva?

Hemoroizi

Postata de nicolici Galati cu 14 ani in urma.

De aproximativ 2 saptamani am niste sangerari care se agraveaza in timpul eliminarii materiilor fecale, vreau sa precizez ca nu am dureri si nici nu simt nimic umflat in zona anusului; dintotdeauna am mers rar la toaleta si banuiesc ca din cauza asta apar aceste complicatii. se poate sa fie hemoroizi ? Daca e asa cum i-as putea trata fara operatie?

Raspunsuri (1)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

In acest caz trebuie sa efectuati un control medical (tuseu rectal) eventual si anuscopie (pentru evaluarea gradului bolii hemoroidale). In cazul in care sunt prezenti atat hemoroizi interni cat si externi, ac***a grad inalt cu risc de sangerare se ia in discutie scleroterapia.Un rol foarte important pentru profilaxia durerii si sangerarii de la nivelul hemoroizilor il detine evitarea constipatiei, evitarea ortostatismului prelungit, sezutul prelungit.