hemoroizi interni

Hemoroizi

Postata de da_miha cu 13 ani in urma.

Ce alimente ar trebui evitate din cauza hemoroizilor interni si ce condimente, de exemplu usturoiul este bun ?
Ce alimente ar trebui consumate in principal?

Raspunsuri (3)

ina

acum 13 ani

Alimente care te ajuta impotriva hemoroizilor:
- suc de coacaze rosii si negre, afine mure, cirese
- ghimbir, usturoi, ceapa - ajuta la prelucrarea fibrei
- ulei - foloseste aproape la fiecare masa ulei de masline sau din seminte de canepa si otet de mere pt salata. Ar fi buna si administrarea de capsule de ulei de peste.

Fierul este f importat pentru sangele si venele tale asa ca introdu in alimentatie urmatoarele: fistic, seminte de floarea-soarelui, caise uscate, prune, alge marine, ficat de pui, migdale, seminte de susan, cartofi la cuptor, sfecla gatita, stafide, broccoli gatit, ton, pepene galben

Alimente interzise:
bauturi alcoolice, condimente iuti, ardei iute, carne, otet, soia, ceai negru, cafea, bauturi fierbinti, alimente grase, mancaruri grase, sarate, iuti

Constantin

acum 13 ani

Terapia complementara e o alternativa pentru hemoroizi-0722344290

ioana zamfir

acum 10 ani

va rog sa-mi spuneti ce se poate consuma in primele zile dupa operatia de hemoroizi interni !