Hemoroizi interiori de grad 2 cu fisura anala

Hemoroizi

Postata de copilu cu 14 ani in urma.

BUNA ma numesc stela ,referitor la hemoroizi şi fisura anala ,şi eu am dar sınt interiori.Am fost la un control şi mi-sa administrat VENORUTON forte pastile ,venoruton unguent şi supozitoare la fel (am uitat sa precizez ca sınt de gradul 2 hemoroizi).Nu am avut scaun cu sınge ,ın schımb aveam dureri care ma trezeau din somn noaptea,de 2 luni nu mai am aceste dureri.Tratamentul trebuie sa-l urmez timp de 6 luni .Vreau sa ıntreb daca are vreo legatura ca sınt operata de sın stıng (fibroadenom mamar,cu patoplogie benigna),Se poate transforma ın cancer de colon?,pentru ca medicul a spus ca sınt ın stare precanceroasa

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Hemoroizii= dilatatii varicoase ale venelor.Hemoroizii (interni) sunt vene care captusesc canalul anal ca niste pernite, asigurand inchiderea etansa a anusului, astfel incat, in conditii normale, nici scaunul diareic, nici flatulenta nu se pot exterioriza involuntar. Daca hemoroizii sunt afectati in mod permanent, ca de exemplu in constipatia cronica, ei se maresc si sunt impinsi treptat in afara anusului. Nu se transforma in cancer de colon?!

mihaela

acum 13 ani

Buna am si eu o intrebare,am 1 fetita de 6 ani si cred ca are hemoroizii de gradul 2 , si nu stiu ce sa fac, am fost cu ea la doctor si mia zis sai dau supozitoare cu glicerina si tot nu ii trece, nu o doare nimic, numai cind sa forteaza face cu singe si ii iese ceva din curisor, dar nu mereu,va rog frumos dati-mi si mie un raspuns . Va multumesc

copilu

acum 13 ani

BUNA eu sınt STELA nu trebuıe sa te sperıı .DAR te sfatuıesc sa mergı cu fata la alt dr. ptr maı multe ınvestıgaıı.EU am mers la 3 dr.sı am constatat ca totı spun la fel.(aflı parerea la maı multı doctorı).VA doresc multa sanatate

alin

acum 13 ani

Buna ziua as dori sa va intreb daca hemoroizii au legatura cu aparitia fisurilor anale.Va multumesc