hemoroizi grad II si III

Hemoroizi

Postata de membru215255 cu 11 ani in urma.

trebuie sa ma operez sau sa mai incerc cu tratament ......

Raspunsuri (14)

Anca

acum 11 ani

Incearca bai cu galbenele si tratament cu zeolit lichid. Amandoua administrate simultan au rolul de a elimna hemoroizii interni si externi.

membru215255

acum 11 ani

Multumesc pentru sfat, am sa-l urmez....mai bine asa decat sa merg la operatie...poate am noroc si-i mai tin pe loc...multumesc.

pauliosif

acum 11 ani

eu ti-as recomanda ligaturi daca is maxim de gradu 3...eu acu fac tratament la laurus medical..sanatate

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Depinde de simptomele asociate ( durere, sangerari) , de posibile complicatii ( anemie post sangerare), de gradul de afectare a vietii sociale, cotidiene, etc.
Este bine sa discutati cu medicul chirurg despre necesitatea tratamentului chirurgical.

membru215255

acum 11 ani

.....am nimic din toate cele enumerate de dvs....eu m-am trezit cu un hemoroid extern care durea imi producea dureri si pe care le-am tratat cu bai caldute si cu unguient de galbenele si cam atat si dupa cateva zile s-a retras.....am mers la medic si am fost sfatuita sa-i micsorez prin metoda "strangularii" dar am hotarat sa mai astept poate reusesc sa-i micsorez prin tratament si alimentati corecta...daca-mi puteti da un sfat referitor la tratamentul pe care-l pot urma....multumesc anticipat.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In aces caz, este esential sa combateti constipatia prin regim alimentar si, in caz de activare a hemoroizilor, sa utilizati un unguent sau supozitoare gen ultraproct, hemorzon, etc.

membru215255

acum 11 ani

...multumesc foarte mult si va doresc o seara buna!

ionut

acum 11 ani

buna..am o intrebare,
de o perioada mai lunga am niste sangerari anale...odata la cateva zile
presupun ca am hemoroizi si niste fisuri anala..
ce ma sfatuiti sa fac.??

Sandu

acum 11 ani

De unde pot procura zeolitul lichid?

Anca

acum 11 ani

De aici puteti lua zeoliul lichid:

zeolite.ro/lp/Zeolit_Lichid_LP.html

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consultati medicul chirurg pentru evaluare ( hemoroizi sau fisuri anale).

Sanda

acum 11 ani

Am zis si eu ca zeolitul face minuni. l-am folosit pentru detoxifiere

Alberto

acum 10 ani

Am hemoroizi interni si am facut colonoscopie si tin tratamente cu unguents si detralex si tot singerez cind ies scaun ce ma invatati sa fac va rog mult nu vreau sa ajung la operatie pe colon

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este important sa aveti un tranzit intestinal normal, de consistenta moale, pentru a nu leza hemoroizii( situatie in care ei sangereaza). Acest lucru trebuie controlat printr-o dieta riguroasa, bogata in fibre ( fructe, legume, cereale) si consum de minim 2 litri de apa pe zi.