hemoroizi externi

Hemoroizi

Postata de Geanyp cu 10 ani in urma.

Sunt baiat am 19 ani si de 4 zile ma confrunt cu hemoroizi. In urma unei constipatii mi-au aparut 2 hemoroizi externi trombozati care au cheaguri de sange , sunt ca 2 noduluri tari si dureroase la atingere.Nu stiu ce sa fac sa ma duc la doctor sau sa ma tratez acasa cu bai de sezut unguente vor trece sau e nevoie de interventie chirurgicala?

Raspunsuri (7)

Aries27

acum 10 ani

Buna!
Sunt recomandate baile de sezut cu marul lupului, de asemenea, folosirea de supozitoare cu castan si spanz si nu in ultimul rand, un tratament pe cale orala pentru circulatie. Hemoroeasy este un medicament foarte bun ce diminueaza simptomele neplacute ale hemoroizilor.
Iti recomand un site de unde iti poti alege la preturi avantajoase, tot ce ai nevoie pentru a rezolva problema.
http://farmaciaardealul.ro/terapie/hemoroizi

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru inceput este bine sa incercati tratamentul conservator: supozitoare ( de ex proctolog), detralex, bai de sezut, etc. Este indicat sa evitati constipati. Daca nu cedeaza, consultati medicul chirurg.

Balean Corina

acum 10 ani

eu am scapat de hemoroizi interni si externi... cu bai de sezut cu galbenele, tratament cu zeolit lichid si tinctura de nuca neagra. Sanatate!

ADRI A.

acum 5 luni

Cit timp ati facut tratamentul?

cata

acum 10 ani

salut ! cum arata acei hemoroizi , asa? imageshack.com/a/img24/17/hlx0.jpg

Ovidiu Pop

acum 8 ani

Am avut exact aceeasi problema. Am folosit unguenti "miraculosi" de diverse tipuri. Nici un rezultat. Am mers la chirurgie. Operatie. Dupa 1 zi de la operatie am fost externat. Totul este acum foarte bine. Nu iti pierde vremea cu unguente. Consulta un chirurg.
Succes!

MembruMobileApp1481120183

acum 7 ani

Am avut (din fericire, pot folosi timpul trecut!) si eu o problema cu hemoroizii pe la inceputul verii: dureri cumplite, imposibilitatea de a sta la volan, dimineti infernale petrecute la toaleta... unii dintre cei de-aici stiu la ce ma refer. Am umblat mult pe forumuri, excluzand de la bun inceput varianta operatiei; am constatat cu ocazia asta ca multe postari sunt strict comerciale (reprezentanti, probabil, ai cate unui producator farmaceutic) si, ca urmare, nu mi-au inspirat nici un fel de incredere.

Pot spune acum ca am scapat de ei (hai sa fiu mai precis: ii tin sub control si imi desfasor viata in mod normal) in urma unui tratament de cateva luni cu un preparat farmaceutic – se poate obtine de la orice farmacie cu laborator – la care am adaugat unul medicamentos. Preparatul farmaceutic consta in: anestezina (5 gr.), hidrocortizon (200 mg), nitroglicerina (4 compr.), clorfeniramin (3 compr.), ihtiol (1 gr.), lanolină (5 gr.), vaselină (25.gr.). Aspectul e oribil – maro – iar mirosul e cel al unei creme de ghete de p***a calitate. Se administreaza de doua ori pe zi, intrarectal. Dar MERGE! Suplimentar am urmat un tratament cu Detralex (doua compr./zi), pe care l-am schimbat ulterior cu Devaricid, în aceeaşi doză, dar mult mai ieftin.

Am mai renuntat la condimente, la ardeii iuti (chiar si murati) si incerc sa stau cat mai putin la wc dimineata.

Sper sa functioneze si la altii. Este o afectiune pacatoasa, dureroasa, iar daca cele spuse mai sus pot ajuta pe cineva, m-as bucura.

Bafta si sanatate multa!

Daniel