hemorizi sau fisura anala?

Hemoroizi

Postata de betushka_21 cu 13 ani in urma.

Sunt insarcinata si am un disconfort si intepaturi la nivelul anusului.Pe langa aceste simptome am senzatia ca mi-a iesit in afara intestinul gros sau hemorizii.Imi puteti recomanda un tratament sau un sfat medical?
Va Multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Cel mai probabil e vorba de hemoroizi, dar numai un consult medical (cu tuseu rectal) poate preciza diagnosticul cert. Fiind insarcinata, e bine sa evitati medicamentele, dar puteti folosi un unguent cu galbenele, aplicat de 2 ori pe zi, dupa scaun si toaleta locala. De asemenea, este foarte important sa evitati constipatia, consumand multe fibre, fructe si legume.

TITELA

acum 13 ani

singurul remediu naturist care si-a facut efectul in timpul sarcinii la mine au fost frunzele de trant pisate. aplicate si inauntru si in afara intestinului. dupa sarcina am folosit hemorzon unguent, aplicat la fel

natural

acum 13 ani

Mai poti folosi o lingurita de usturoi pasat amestecat cu 2 linguri mari de miere naturala, se pastreaza la frigider. ( reteta din bunici)