Fisura anala

Hemoroizi

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

AM 14 ANI SI DATORITA UNUI JOC TAMPIT MAM PRICOPSIT CU O FRUMUSETE DE FISURA ANALA.CUM SCAP?

Raspunsuri (18)

Cristian272

acum 16 ani

operatie, my friend

Elena991510

acum 16 ani

wowowowowwwwwww, la 14 ani...mergi la medic...

violeta6097418

acum 16 ani

Nicusor, ar fi periculos sa nu mergi la medic...fiindca te-ai putea pricopsi cu ceva mai grav - zona e foarte sensibila.
Sunt fisuri anale care se pot vindeca si singure, daca sunt mici (se mai intampla si in caz de constipatie), dar daca e vorba de un obiect...care probabil nu a fost sterilizat inainte, nu? - exista un risc mare de infectie.
Daca fisura nu e mare, vei primi un tratament antiinflamator si va trebiu sa iei masuri sa nu te constipi o vreme...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce tratament trebuie facut?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ca urmare a constipatiei devenite cronice fetita are fisuri anale care nu trec cu tratamentul prescris "ultraproct" administrat timp de 4 saptamani,cu toate ca scaunul este normal acum. e posibil sa nu se rezolve decit prin operatie?

ramona ioana1

acum 15 ani

auzi cam ce joc era ala ?

Bogdan246

acum 15 ani

Buna , du-te la farmacie si cere un unguent ptr fisura anala sunt foarte bune si iti va trece repede, sanatate multa

comentarii utilizatori

acum 15 ani

eu ma confrunt cu aceasta problema de foarte mult timp, durerile sunt de multe ori groaznice iar sangerarile destul de abundente. Intr-un final mi-am facut curaj sa merg la doctor, mi-am propus sa ajung aceasta saptamana. Stiu sigur ca o sa fie nevoie de interventie chirurgicala si m-ar interesa, daca ma poate ajuta cineva cu aceste informatii, in ce consta aceasta operatie si la cat se ridica costul ei.
Astept cu mare interes un raspuns,
Multumesc frumos

comentarii utilizatori

acum 15 ani

fetita mea nu a avut scaun de 2 zile ,iar azi cind vroia sa faca a inceput sa plinga de durere in zona anala.mentionez ca ea are 1an. oare sa fie vorba despre fisuri anale?ele sunt vizibile?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa stiu ce inseamna sindrom neurostenic-cod 871.sotul meu crede ca acest diagnostic i-a fost scris pe fisa sa-si faca analize si vrea sa stie ce inseamna,va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna seara. Am si eu o astfel de problema. Ma gandesc ca poate fi din cauza alimentatiei proaste. Nu mananc niciodata supe sau ciorbe, pentru ca le urasc. Mananc numai mancare solida. Multa lume zice ca trebuie sa iesi afara macar o data pe zi, insa la mine e normal abia o data la 2-3 zile. Numai ca de la un timp am simtit dureri si sangerari usoare. Ce pot face ca sa nu ajung la medic? A, precizez ca atunci cand scaunul e normal, nu prezint dureri sau sangerari. Mi se poate raspunde? Multumesc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

M-am operat cu un an in urma de fisura anala, la Colentina, dr Monica Nanu, operatia a fost scurta si simpla,singura din viata mea...asa ca nu as avea cu ce sa compar,nu fost placut inainte, statul in spital, rectoscopia si bineinteles perioada de recuperare.Am fost externata a 2-a zi iar primul scaun a fost insuportabil.Deja la al 2-lea s-a vazut o ameliorare si in cateva zile am fost foarte ok.Acum la un an dupa ...povestea se repeta si nu vreau sa mai ajung acolo...Nush ce sa fac, e ca un blestem ce ma urmareste:(Sanatate!!!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna. si eu am o astfel de problema. cum pot scapa mai repede de ea? cand ma duc pe "tron" si nu fac ...gen constipatie,tot ma ustura si simt cum parca se rupe acolo ceva si sangerez.am o senzatie de intepare parca.ce fel de fisura sa fie?e grava? mie cam frica de doctori asa ca nu vreau sa merg la operatie(in caz de trebuie).va rooooog, ajutati-ma!!!multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de 3 ani ma confrunt cu problema asta.de fiecare data cand merg la baie sangerez abundent.am incercat cu pastile,cu produse naturiste si ma lasa o saptamana apoi sangerarea revine..mi-e frica de operatie pentru k am inteles se ajunge la cancer...va rog ajutati-ma ca nu mai stiu ce sa fac...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

De la o vreme dupa ce imi fac treaba la toaleta si dupa un obicei de mai bine de un an adica de fiecare data dupa treaba mare m-am obisnuit sa ma clatesc cu apa calduta. Apoi cu toate acestea mai am uneori mancarimi sau usturimi. Am incercat apoi cu apa calda si sapun (inainte nu mai dadeam cu sapun) Si totusi ori ma mananca ori ma ustura chiar daca nu am mancat iute sau piperat. Inainte cand lucram ca sofer la servici, foloseam toaleta si apoi hartie higienica si totusi nu aveam asemenea probleme. Sa fie oare din cauza spalarii si apoi a sensibilizarii acelei zone? Nu mai inteleg nimic.

comentarii utilizatori

acum 14 ani

am si eu o problema, dupa o constipatie mai severa am inceput sa am probleme cand merg la baie dureri usturimi iar dupa cateva zile a inceput sa apara si picaturi de sange,a incercat cu tratamente naturiste dar dupa ce nu mai fac tratament problema apare din nou.
Mentionez ca inainte nu aveam probleme de genul asta eram ok. ajutor !!!!!!!!!!!!!! multumesc anticipat

anca p

acum 11 ani

Nu mai am timp sa scriu iar povestea mea - o gasiti pe celalat topic cu fisuri. Mergeti la dr Andrei s la mediproct. El stie ce face. dupa 3 ani de chin eu nu mai aveam speranta si totusi am rezolvat. Viata este uneori asa de grea si uneori ai impresia ca esti parasita. Mie fisura mi-a distrus placerea de a-mi tine copilul in brate trei ani dupa nasterea copilului meu.
Sanatate!

Rares

acum 11 ani

Pentru "jocurile" pe care le practici ar trebui sa mai astepti cativa ani.

Cauta pe net crema hemostop. Eu am avut o fisura anala destul de urata si mi-a trecut complet in 3 saptamani dar am avut grija sa nu ma constip.

Daca te constipi sau incepi iar "jocurile" ai sanse sa ajungi la bisturiu.