Fisura anala vindecata?

Hemoroizi

Postata de linux4ever cu 11 ani in urma.

Am avut o fisura anala extrem de urata si intr-un final s-a vindecat cu crema de galbenele si marul lupului pe care am injectat-o de 2 ori pe zi in canalul anal. Am fost la medic si m-a consultat cu aparatura in interior si mi-a spus ca sunt bine si ca sunt vindecat. Nu a vazut polipi, tumori si totul pare extrem de normal. La circa 2 saptamani de consult a inceput sa ma doara in partea superioara a terminatiei anusului in interior si de 2-3 saptamani tot doare dupa ce am scaun cateva ore. E o durere pe care o simt cand contract muschiul sfincter. Nu am sangerari in timpul scaunului, dar doare cand se dilata canalul anal in partea superioara. Fisura pe care am avut-o, a fost de sus pana jos si a fost atat de grava incat nu m-a putut consulta decat dupa 2 luni. As dori sa intreb daca aceasta durere este normala. Este datorata lipsei elasticitatii tesuturilor nou formate? Am constatat ca elasticitatea anusului s-a diminuat in tot acest timp. Am in general scaune tari, dar care in mod normal nu cauzeaza probleme, insa de cand cu fisura si dupa vindecare, nu pot sa mai spun acelasi lucru.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Vindecarea completa a unei fisuri anale adanci este indelungata, chiar daca aspectul exterior pare normal, iar un tesut refacut, cicatrizat, nu va mai avea aceleasi proprietati ca unul normal.
Recomandarea este sa asigurati un scaun de consistenta normala ( nu tare) pentru a preveni reaparitia fisurilor si a hemoroizilor anali ( alta sursa posibila de durere chiar daca nu exista sangerare).

fusun

acum 11 ani

Beti multe lichide, fara dioxid de carbon, ceaiuri si cel mai important mancati ciorbe si supe ZILNIC. Nicio masa fara supa/ciorba.