Fisura anala si hemoriozi de gradul 3 sau 4

Hemoroizi

Postata de Utilizator21721666309 cu o luna in urma.

Va rog,care ar fi prioritatea in tratament daca avem si fisura conica si hemoroizi garadul 3 sau 4? Imi este propusa operatie pentru hemoroizi. Imi pun intrebarea in cazul ca am aceata durere constanta provocata de fisura anala; cum as putea sa accept o operatie care sigur va fi dureroasa la vindecare+ durerea de la frisura anala? Care ar fi solutia mai bun in acest caz (am 62 ani)Multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In cazul prezentat, este dificil de stabilit o prioritate de tratament.

Fisura anala cauzeaza de obicei durere semnificativa, iar hemoroizii de gradul 3 sau 4 pot cauza disconfort, sangerare si chiar prolaps. Ambele conditii pot necesita interventie chirurgicala dacat daca tratamentul conservator esueaza. Fiind o situatie ceva mai complexa, ar putea fi recomandat mai intai sa se adreseze aceasta problema a fisurii anale, deoarece interventia chirurgicala pentru hemoroizii ar putea agrava aceasta afectiune si ar putea face mai dificil procesul de vindecare.

Cu toate acestea, optiunile terapeutice ar trebui discutata si cu chirurgul proctolog care este cel mai familiarizat cu starea dumneavoastra si care ar putea recomanda cea mai potrivita abordare a tratamentului in functie de severitatea simptomelor si a altor factori de sanatate.

Ca recomandam sa faceti o programare la un gastroenterolog pentru o a doua opinie in ceea ce priveste cea mai buna abordare de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fisura-anala_965
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/remedii-la-domiciliu-pentru-fisurile-anale_10496
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizi-sau-fisuri-anale_10567
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii_532
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii-remedii-naturiste_9168