fistula

Hemoroizi

Postata de prof cu 13 ani in urma.

buna ziua,o intrebare..de la data 15 aprilie,mi a aparut un abces perianal,dupa 3 zile ,sa spart..si de atunci tot supureaza,un chirurg ma sfatuit sa ma operez,al medic ma diagnosticat cu fistula ..si mia spus sa astept 5-6 luni,apoi sa ma operez..si pana atunci sa astept..ce ma sfatuiti?multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Abcesul perianal supurat reprezintă urgenţă chirurgicală. Pe de altă parte fistula necesită operaţie, dar nu de urgenţă. Concluzia este că trebuie stabilit clar un diagnostic pentru a şti conduita care trebuie urmată. Recomand consultul unui medic chirurg cu experienţă.