Dureri si mancarimi, ce se poate sa am?

Hemoroizi

Postata de mina22 cu 12 ani in urma.

BUNA SEARA! Problema mea este ca am dureri si mancarimi la nivelul anusului fara sa am sangerari sau umflaturi. Aceste simptome apar in general noaptea. Nu stiu ce este exact hemoroizi sau altceva si nu stiu carei categorii de doctori sa ma adresez, unui proctolog sau unui dermatolog?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Înainte să apelaţi la un medic aş recomanda efectuarea unui examen coproparazitologic pentru a elimina posibilitatea existenţei unor paraziţi intestinali, care pot produce acel prurit anal descris de d-vs. Abia apoi după aflarea rezultatului (dacă este negativ) puteţi apela la un medic gastroenterolog (proctolog) existând într-adevăr posibilitatea ca pruritul anal să fie determinat de prezenţa unor eventuali hemoroizi interni

Victoras

acum 12 ani

Parerea mea este sa incercati sa va spalati dupa defecatie cu apa si gel intim, apoi folositi unguent de galbenele cam 2 sapt. apoi ramineti doar cu igiena locala dupa....Din cind in cind puteti sa va clatiti cu ceai de musetel!!Folositi un gel intim fiind mai ''''''''''''''''usor''''''''''''''''si neiritant,mai ales fiind o zona sensibila.Sanatate!!!

Carpe Diem

acum 12 ani

Eu as urma sfatul domnului/ doamnei doctor! As face o precizare pe care nici eu nu am stiut-o pana nu am consultat medicul gastroenterolog. Analiza de coproparazitologic se repeta in diferite zile de cel putin 5 ori, costa, e adevarat insa trebuie sa va asigurati ca nu aveti paraziti si se poate intampla sa reiasa prezenta lor doar dupa mai multe probe. Dupa simtomele pe care le descrieti as inclina spre parazitoza, daca va mananca si nasul atunci sigur e parazitoza.

Costel

acum 11 ani

Am 40 de ani si de 16 ani ma confrunt cu o problema ce nu sunt sigur de ce natura este. Prezint mancarimi anale,care s-au accentuat. Am urmat mai multe tratamente pe baza de unguente ultimul fiind "elocom" (furoat de mometazona) dar fara nici un rezultat. Ce tratament ati putea sa-mi recomandati? Va multumesc!!!

alex

acum 10 ani

buna seara. de 3 saptamani ma confrunt cu o problema la nivelul anusului.
Problema a inceput cu mancarimi apoi cu usturimi si in acest moment mi-a aparut in jurul anusului niste chestii.....ceva gen abces.
Nu stiu ce sa fac , ce tratament sa iau sau caror categorii de doctori sa ma adresez. va multumesc anticipat si astept un raspuns