dureri in zona anala

Hemoroizi

Postata de criss80 cu 12 ani in urma.

De cativa ani am dureri in zona anala, similare unor junghiuri care nu apar cu o anumita regularitate (1-2 ori pe luna). Mentionez ca am un tranzit intestinal lent si deci scaune cu frecventa neregulata. Dupa nastere (cezariana) am remarcat ca durerea se coreleaza cu perioada de mijloc a ciclului menstrual. Imi puteti da vreun sfat?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de efectuat un consult chirurgical (tuseu rectal) pentru identificares posibilelor cauze: fisuri anale, hemoroizi externi. ar fi util sa eliminati din regimul alimentar , condimentele, alimentele iuti, sa evitati constipatia. un regim alimentar va contine alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, fructe crude sau preaparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa).