dureri in sezut

Hemoroizi

Postata de lamba aurel cu 10 ani in urma.

Buna ziua! In urma cu doua luni am mers pe bicicleta aproximativ o ora si a inceput sa ma doara in sezut{oasele}, am crezut ca este de la seaua de bicicleta dar de-atunci de cate ori stau pe scaun mai mult de 5-10 minute incepe sa ma doara in sezut si cateodata simt si o durere mica in anus si mai rar cate o intepatura. Am mers la medic si mia zis ca am fisura ,mia prescris hermozon .Tratamentul nu a avut niciun efect. Am mers iarasi la medic si din alte motive am facut o colonoscopie dupa care am fost diacnosticat cu sindromul de colon iritabil.Sa fie asta problema pentru care ma doare si in sezut cand stau pe scaun mai mult de 5 minute? MULTUMESC!

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

SCI [ sindrom colon iritabil] nu are legatura cu durerea despre care vorbesti. Durerea ar putea avea drept cauza afectiunea coccisului . Pentru scaderea durerii, este bine sa se administreze un analgezic [ piafen ]. Este bine de facut un consult medical la un ortoped unde, in urma unei radiografii, se va stabili diagnosticul si tratamentul.