dureri anale

Hemoroizi

Postata de danmarius69 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 42 ani si de vreo doua zile am avut mancarimi anale si m-am spalat cu apa calda in zona anala si apoi am dat cu unguent cu extract de galbenele.Cum am dat nu am mai avut mancarime anala.Dar dupa un timp dupa ce dispare efectul unguentului imi apare ca un fel de durere anala.Imi puteti spune despre ce ar fi vorba si ce fel de tratament as putea lua.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pruritul anal poate fi determinat de parazitoze intestinale , cel mai frecvent cu oxiuri, sau hemoroizii,fisura anala, iritantii chimici, folosirea exagerata a laxativelor, produse alimentare (condimente sau sosuri picante). efectuati un examen coproparazitologic (pentru depistarea eventualei parazitoze) si un consult chirurgical (pentru identificarea hemoroizilor interni sau externi).

jon

acum 10 ani

hemoroizi