De ce nu mai pot defeca?

Hemoroizi

Postata de danielboldea cu 9 ani in urma.

Buna ziua!Cu tot respectul, doresc sa impartasesc cu voi urmatoarele mele simptome:
-De acum 3 zile nu mai pot defeca.
-Stau pe WC, simt c-ar trebui sa vina materialul fecal, insa trebuie de la un anumit punct sa fortez(foarte aproape de excretie) si tot nu vine.
-Ca orice neexperimentat intre ale Anatomiei, am zis sa palpez cu degetul in zona anusului si sa vad ce simt, si nu simt ''''gaura''''propriu-zisa(nu stiu cum s-o numesc in temeni medicali);
-Dupa cum imi stiu corpul, anusul trebuia sa fie mai tare.
-Imi e foarte frica, manc mai putin sa nu accelerez defactia, pentru ca simt ca si cum matul ar vrea sa iasa, si ''''gaura'''' totusi,data cred, putin mai intr-o parte de obicei, dupa cum simt.
As vrea din tot sufletul sa ma ajutati, si specific sa sunt de astazi pe site-ul vostru!

Raspunsuri (5)

Utilizator11633157076

acum 2 ani

Bună ziua! Mă confrunt cu aceleași probleme. Care a fost cauza și cum ați rezolvat problema? Văd că postarea este din 2014, dar sper sa primiți mesajul și să-mi raspundeti. Mulțumesc anticipat.

cristiG

acum 2 ani

Buna ziua
va zic eu de ce nu puteti defeca.....incercati sa stati pe vine (wc turcesc) sau daca va vine mai greu folositi un scaunel cam de 21 cm inaltime pe care sa va puneri picioarele cand stati pe tron astfel incat genunchii sa ajunga cat mai aproape de barbie. par curios dar cel mai sanatos mod a ne face nevoile este de fapt statul pe vine. Colunul este relexat astfef in timp ce cand stam pe tron , colonul este starngulat...dar doctorii nu prea spun aceste lucruri ...mult sucees

cristiG

acum 2 ani

Buna ziua
va zic eu de ce nu puteti defeca.....incercati sa stati pe vine (wc turcesc) sau daca va vine mai greu folositi un scaunel cam de 21 cm inaltime pe care sa va puneri picioarele cand stati pe tron astfel incat genunchii sa ajunga cat mai aproape de barbie. par curios dar cel mai sanatos mod a ne face nevoile este de fapt statul pe vine. ColOnul este relaxat in pozitia pe vine, in timp ce cand stam pe tron , colonul este strangulat...dar doctorii nu prea spun aceste lucruri ...mult sucees

Ioan G

acum 3 luni

Buna ziua !Va rog sa mi răspundeți daca ați rezolvat si ce ați avut !

CRISTI

acum 3 luni

BUNA ZIUA
CONSUMATI IAURT CU CEREALE DIMINEATA LA MICUL DEJUN
CAND VA SEZATI PE COLACUL DE WC PUNETI PICIOARELE PE UN SCAUNEL IN ASA FEL INCAT GENUNCHII SA FIE SITUATI MAI SUS DE COLACUL WC ULUI
ASTFEL SE INDREAPTA CURBURA COLONULUI