dan

Hemoroizi

Postata de DANNYEL-ESP cu 12 ani in urma.

buna ziua .... numele meu este DAN si asta e povestea mea ....
am mers cateva zile cu bicicleta cea noua ( eu merg cu ea si la servici _) si pentru ca am racit am lasat-o pe dreapta .... Acum din cauza ca saua este cam micutza , mi-a dat dureri ( pur si simplu ma doare in zona anusului ) ... si in scaun am observat cateva picaturi de sange ? este normal ? eu sunt foarte panicat pentru ca nu stiu ce este ... eu nu fumez , duc o viatza sanatoasa ,,, consum fructe etc .... din ce am citit cred ca de la bicicleta mi se trage pentru ca in ultima zi cand am mers pur si simplu nu mai puteam sa stau pe sa si am mers pe jos pe langa bicicleta ca sa ajung acasa .... eu sunt in SPANIA , BARCELONA si nu am incredere in medicii de aici .... puteti sa ma ajutati cu un sfat ? stie cineva un medic roman care este aici in SPANIA ? va rog sami raspundeti pentru ca sunt tare nelinistit ...
[email protected] va multumesc anticipat .....

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prezenţa acelor picături de sânge în scaun nu este normală. Ar putea fi vorba de prezenţa unui/unor hrmoroizi care în momentul iritării lor (care se poate produce datorită şeii de la bicicletă) produc sângerare. Pentru început este recomandată descoperirea cauzei acelor sângerări iar în cazul identificării unor hemoroizi este recomandată adminstrarea de supozitoare sau creme la nivel local (ex: Hemorzon) iar apoi consultul unui medic de specialitate (proctolog)