Cum scap de inflamația și durerea de după procedura de ligaturi hemoroidale??

Hemoroizi

Postata de ana99 cu 3 zile in urma.

Acum o săptămână am avut ultima intervenție (din serie de 4) de ligaturi hemoroidale pentru hemoroizi interni de gradul 3, la Laurus. Toată săptămâna am stat în pat 90% din timp. Durerile au fost inițial intense, rezolvate cu Nurofen Forte și Doreta. După 3 zile, acestea nu au mai avut efect. Momentan iau Detralex zilnic și folosesc cremă de gălbenele (făcută acasă, din flori uscate și ulei de măsline).
Un hemoroid intern este foarte inflamat, a ieșit în afară și este foarte sensibil și dureros la atingere, blocând anusul (nu poate trece nici gaz, nici scaun).
Am făcut băi calde zilnice (de 2-3 ori). Am încercat să nu forțez scaunul (dar din cauza inflamației, e imposibil). Ce aș mai putea face?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

Va recomandam sa aplicati comprese calde pe zona afectata si sa luati analgezice, in cazul in care nu aveti alergie sau intoleranta la aceste medicamente. De asemenea, pastrati o alimentatie bogata in fibre si hidratati-va constant pentru a evita constipatia. Este foarte important sa nu fortati eliminarea scaunului si sa evitati statul prelungit in picioare sau pe scaun.

Consultati un medic specialist in cazul in care durerile persista, se agraveaza sau apar alte simptome (febra, frisoane, sange in scaun). Totodata, este indicat sa consultati medicul care a efectuat procedura pentru a se asigura ca nu exista nicio complicatie post-procedurala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/cum-sa-tratati-hemoroizii_10324
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii-tipuri-simptome-cauze-si-tratament_16346
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/ligaturarea-hemoroizilor-cu-benzi-elastice_18108

Va dorim multa sanatate!