cum sa cresc colesterolul rau adica HDL

Hemoroizi

Postata de membru233521 cu 10 ani in urma.

AM FACUT ANALIZE SI REZULTATUL LA COLESTEROL HDL A FOST 30 Mg /100 ML,COLESTEROLUL TOTAL ESTE 153 MG/100 ML IAR COLESTEROLUL DIRECT ESTE DE 100MG/1OO ML SI VSH ESTE 15 mm la 1h ,leucocitele sunt 9970/mm3.Va rog sa-mi dati un raspuns si mie ce fac cu colesterolul ptr ca se spune ca sunt predispusa la infart.Am 43 ani ,1,63 inalt si 65 KG,SPECIFIC CA AM INSUFICIENTA TRICUSP SEVERITATE GR 1.CREDETI CA ESTE GRAV,MULTUMESC

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

HDL colesterolul este considerat a fi colesterolul bun si este de preferat ca valoarea sa sa fie mai mare. Acest lucru se poate obtine printr-un stil de viata sanatos, cu multa miscare, scadere in greutate, renuntare la fumat ( daca este cazul), etc.